Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DENİZ
 • 0
 • 42
 • 06 Mayıs 2021 Perşembe
 • +
 • -
kardeşi hamdi gezmiş’in ağzından, can dündar’ın da katkılarıyla, deniz gezmiş’i anlatan bi kitabı, yeniden okuyorum dün geceden beri..
”mustafa” filmindeki densizliğine, 15 temmuz günlerindeki ihanetini eklediği için, asla bağışlayamasam da can dündar’ı,
kitap harbi harbi güzel olmuş..
sezarın hakkı sezaradır..
****
(kısa bi anımsatma, neydi o hayınlık; 15 temmuz’dan bi hafta önce ansızın ortadan yitti can dündar.. demek ki, kalkışmadan haberdar idi.. ne rastlantıdır ki, 15 temmuz’dan yine bi hafta sonra yurtdışında ortaya çıktı can dündar)
(buradan ne anlamak lazım? sanmam ki parasal-dünyevi ilişkileri, beklentileri olsun.. muhtemelen, olası bi darbe sonrası hükümetinin kültür bakanı olma sözünü almıştı can dündar)
****
kitaplarda, satır altlarını çizme huyum yoktur.. tam tersi, bunu büyük bi ukalalık ve tanımsız bi ruh hastalığı olarak görürüm..
sizce de gülünç diğil midir; mesela sen-ben-o veya bi başkamız, aziz nesin’in kitabının bi yerlerinin altını çizmişiz..
biz kimiz yahu? bu ne menem bi cürettir? ne hakla, aziz nesin’in o cümlesini değerli buluruz?? ayıptır yahu??
işte bu mantıkla, kitabın sadece bazı sayfa kenarlarını kıvırmışım..
****
bakınız:
ilk kez bu kitaptan öğrenmişim, deniz’in de sevdiği bi kız olduğunu..
sanki bi marifetmiş gibi, yar eli tutmadan ölmüş olmadığına sevinmişim..
bi de beşiktaş’lıymış deniz..
delirmiş, delirmiş, delirmişim..
****
aslında hiç da şaşırmamışım..
benim doğdum doğalı iddaa ettiğim bişey vardır.. tövbe haşa, derim ki yeri geldikçe;
-”Allah Baba kesin fener’lidir.. sonra, hz muhammed kesin galatasaraylıdır.. ama naaparlarsa yapsınlar, hz ali beşiktaş’lı.. biz, bu iki büyük engeli aşıp kolay kolay şampiyon olamayız, ama hz ali sayesinde halkın takımı olarak, gönüllerde yaşayıp gideriz”..
bu açıdan bakıldığında deniz gezmiş’in de beşiktaşlı olması kadar doğal bişey olamaz..
****
ve anımsatırım yine..
alevi öğretisi; Allah’ın yalnızca hz ali’nin suretine bürünüp insanlara göründüğünü söyler..
ne demek bu?? aşşaa yukarı şu demek günümüzde;
-”ben fenerliyim, ama artık çArşı’lıyım da”..
-”ben cimbomluyum, ama çArşı’ya da hayranım”..
**** ****
bişey daha öğrenmişim ”abim deniz” kitabından..
deniz’in baba evine ”ulus gastesi” girermiş bitek..
tüylerim diken diken oldu..
Atatürk’ün kurduğu, milli mücadeleyi örgütlediği, zaman zaman başyazıyı da yazdığı gazete’den gelen kültürle yetişmiş deniz..
artık biraz daha arttı sorumluluğum, diye düşünmüşüm, bi ULUS yazarı olarak..
****
ama problem var..
halen var..
ULUS gazetesi kapalı..
****
Ata’nın gazetesi nasıl kapalı olur??
olur işte..
Ata’nın partisi, bankası, fabrikaları, limanları, kurumları açık mıdır sanki?
****
çok şükür deniz gezmiş beşiktaşlı da,
Allah fenerli, sıkıntı büyük, ben napim??
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM