DENİZ KÜSTÜ

DENİZ KÜSTÜ

Her gün yazmak isterim aslında.

Ama, koşullarım elvermez.
Elvermez de, gündemi gecikmeli izlerim.
Napayım??
****
Bu memleketten Yaşar Kemal geçmiş.
Üstad vefat edeli 6 yıl olmuş, boru diğil!
****
Sosyal medyanın en büyük faydasıdır; feysbuk yazarları ”döşenmişlerdir” çoktan.
Tekbi satırlarına inanıyorsam, şerefsizim.
Sayelerinde ölümlerden, hele hele ünlülerin ölüm yıl dönümlerinden haberdar oluyoruz işte.
Hepsi budur çapları-çeperleri…
****
İnce Memed’i ilk okuduğumda orta sondaydım.
Teveğime yeni yeni su yürümüştü, bağışlanma dileyerek itiraf edeyim.
Sevgilisi Hatçe’yi kaçırıp dağa kaldırmıştı Memed, bi mağarada mı ne ”halvet” olmuşlardı, Hatçe’nin poposunun izi mağaranın kumlarına çıkmıştı.
Aklımda kalan bu idi?
****
Sonradan, ”Yahu koskoca Yaşar Kemal salt bunun için roman yazmış olamaz besbellim” düşüncesiyle bi daha okudum büyüdüğümde. Mevzunun meğerse, ”Ağalık Sistemi ve Doğu’nun geri kalmışlığı” olduğunu anladım.
Örneğin Çetin Altan’dır bu ”ayıp” işlerin yazarı!!!
Yaşar Kemal diğil!!!
****
Bizim aydın geçinenlerimizin en büyük derdi de budur zaten.
Hiçbi kitabı ikinci kez okumadılar. İlk, çocuk yaşta okuduklarıyla kaldılar.
O yüzden akılları kumdaki popo izinde durur bunların.
Misal; yetmez ama evet denen şey, akil adamlık denen kurum, seviye olarak, Hatçe’nin kumlar üzerinde yatmasından öte geçememiştir.
Geçebilseler, Mustafa Kemal’in aydınlık yolunu satmazlardı.
****
Oysa Yaşar Kemal;
-“Cesaretim olsa, tıpkı İnce Memed’in destanını yazdığım gibi, Mustafa Kemal’in de destanını yazmak isterdim” demiş biridir.
Umarım, 6 yıl önce cenazeyi sırtlayanlar iyi düşünmüşlerdir;
Kimdir tabuttaki büyük adam??
Umarım, bugün bile Yaşar Kemal’i sömüren ”sarı-kırmızı-yeşil” seviciler de iyi düşünmüşlerdir, kimin öldüğünü.
****
Giresun‘a da gelir Yaşar Kemal vaktiyle.
Kanun kaçağıdır. Dünyanın en iyi yazarından kanun kaçağı mı olur? Olmuş işte, o da memleketimizin ayıbıdır.
Yakın dostu, ulu ozan Bahtiyar Dayımoğlu’nun evine sığınmak ister bi gece vakti.
Evde yoktur Bahtiyar Amca. Kapıyı, eşi, Emine Teyze açar.
Çok kılıksız ve pasaklı bulur gelen şahsı. Yaşar Kemal olduğuna inanmaz.
İçeri almaz.
****
Yaşar Kemal’den söz açıp da;
-” O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler, demirin tuncuna insanın piçine kaldık” muhabbeti yapmamak olmaz şimdi.
Ayrı düştüğümüz değerleri bundan daha iyi anlatan sözcükler var mıdır?
Kimdir peki insanın piçi??
İktidar ve muhalefeti ile siyasetçiler mi? Hayır…
Yazarı ve yazar müsveddesi ile edebiyatçılar mı? Hayır…
Bilim insanı ve intihalcisi le akademisyenler mi? Hayır… O denli kolay diğildir bu bilmece.
****
Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürmeye çalışandır,
Atatürk’ün aydınlanma devrimlerini yok etmeye uğraşandır,
Kahraman Türk Ordusunu kevgire çevirmek isteyendir,
Dünyanın en bereketli tarım ülkesini saman bulamaz hale getirendir,
Doğamızla, ormanımızla, yaylamızla, denizimizle, deremizle, hayvanlarımızla meselesi olandır, insanın piçi.
Başkası diğil…
****
Nerde bi haksızlık, nerde bi sömürü, nerde bi ezilen varsa, kalbim elbette orada atar.
Fakat sonuçta Karadeniz çocuğuyum, ötesini anlamam;
Yaşar Kemal öldü.
Deniz Küstü.
Benim bildiğim budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM