CSO Müzesi kapılarını ilk kez TRT Haber’e açtı

CSO Müzesi kapılarını ilk kez TRT Haber’e açtı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yeni konser salonuna kavuştu. Yeni yapının en çok dikkat çeken bölümlerinden biri de “CSO Müzesi” oldu. Müzede sergilenen tarihi enstrüman ve belgeleri ilk kez TRT Haber görüntüledi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının (CSO) yeni binasının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Görekemli binanın açılışından sonra, binanın içerisindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestras Müzesi (CSO), sanatseverler tarafından merak edilmeye başlandı.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan ve Türkiye’nin çok sesli müzik tarihine tanıklık eden enstrüman, belge ve fotoğrafların yer aldığı CSO Müzesi, ilk kez TRT Haber tarafından görüntülendi.

Tarihe tanıklık eden enstrümanlar segileniyor

Müzede Türkiye’nin çok sesli müzik tarihine tanıklık eden tubalar, kornolar, klarnetler ve kemanlar sahneleniyor.

Enstrümanların yanı sıra tarihi plaklar ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın iz bırakan konserlerinden fotoğraflar da müze de yer alıyor. 1933 yılına ait taş plak da müzede sergilenen enstrümanlardan biri. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından orkestraya hediye edilen 87 yıllık tarihi taş plakta İstiklal Marşı’nın ilk kaydı yer alıyor.

Osman Zeki Üngör’e ait keman da müzede 

İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’e ait keman da müzede sergilenen önemli enstrümanlardan biri.

Zeminde yer alan plak desenleri de farklı bir ses sistemini barındırıyor.

Müzenin zeminindeki tabakalara dokunulduğunda müzik dinletisi başlıyor. Müziği sadece o ortamda bulunan kişiler dinleyebiliyor.

Haber: Ergül Birgül

Kamera: Nurullah Soran

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler ve ilaç tedavileri alabilirsiniz. Gün içinde seçim yapacağınız, karar vereceğiniz konular olabilir. Yeni kişilerle tanışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün ekip çalışmaları, organizasyonlar ve kalabalık aktiviteler içinde olabilirsiniz. Sevdiklerinizle evinizde bir araya gelebilirsiniz. Eski dostlar ve geçmiş ilişkiler gündeme gelebilir.

Astrolog Merve Rençber

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Gün içinde planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Duygusal karmaşalar içinde hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün finansal gündemlerle meşgul olabilirsiniz. Kendinize yatırım yapmaya, kendi seçimlerinizi yaparak peşinden gitmeye çalışın.

Astrolog Merve Rençber

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün gün içinde sevdiklerinizden destek ve yardımlar görebilir, ilişkilerde sürpriz deneyimler yaşayabilirsiniz. Yeni ortamlara katılabilir ve yeni kişilerle tanışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün etkileyici ve karmaşık rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler ve tedaviler gündeme gelebilir. Hastane ziyareti yapabilirsiniz. Alışkanlıklarınızda değişiklikler yaratmak iyi gelebilir.

Astrolog Merve Rençber

AKREP BURCU YORUMU

Bugün arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, sosyal ortamlara dahil olabilirsiniz. Detaycı, sorgulayıcı ve mükemmeliyetçi tarafınız bugün öne çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatı ve kariyer planlarınızı etkileyen durumlar gündemde olabilir. Kariyeriniz için önemli olabilecek görüşmeler yapabilirsiniz. Küçük veya büyük bir konuda yeni bir başlangıç kararı alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde hızlı değişimler olabilir. Sosyal çevreniz ve ilişkiler sizin için daha önemli ve ön planda olacak. Abartılı duygular ve tepkilerden kaçınmak daha sağlıklı olabilir.

Astrolog Merve Rençber

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM