Çok yönlülük: Bizim bipolarlığımız

Çok yönlülük: Bizim bipolarlığımız

Bir bitirme tezi içine hem moda hem sinema hem psikoloji sığdı! Negatiften pozitifliğe giden yolculuk giysiler üzerinde yansıtıldı, her look ayrı bir ruh halini ortaya koydu.

Çok yönlülük: Bizim bipolarlığımız

Bipolar bozukluk, ruh halinde ani, fark edilen değişiklikler meydana gelme hali. Genetik ve stresli yaşam koşullarından kaynaklandığı öne sürülüyor. Tedavisi için klinik, beslenme, psikoterapi gibi bütüncül çözümler aranmakta.

Bu değişken, birbiri içine geçmiş farklı ruh hallerinin, moda konseptinde kostüm çalışması ile anlatılması ve bunun bir kısa film içinde sunulmasının mimarı Almanya doğumlu Türk kökenli genç tasarımcı Zehra Güllübaş  ile konuştuk.

– Sizi okurlarımıza tanıtalım: Almanya, moda ve psikoloji?  

Üç nesildir Münih’te yaşayan Gaziantep kökenli bir ailenin çocuğuyum, 22 yaşındayım. Burada güzel sanatlar lisesini bitirdikten sonra AMD (Akademie Mode und Design) Üniversitesi’nde Moda tasarımı okudum, 2020 Mart ayında mezun oldum.

– Yani salgının tam pik yaptığı zamanda? Çalışmalarına etkisi oldu mu? 

Koleksiyonun üretimine aslında Ekim 2019’da başladım. Bütün kıyafetleri çizip, dikip bitirmek üç ayımı aldı. 28 Şubat 2020’de üniversitede yıl sonu defilemiz oldu. O dönem Covid biliniyordu ama daha yakınımıza gelmemişti, pek ciddiye alınmıyordu. Defileden tam üç gün sonra Covid yüzünden tam gün yasağı gibi yasaklar başladı. Defileyi tam zamanında yaptığımız için çok şanslıyız. Mezuniyet balomuz ise Covid yüzünden iptal edildi.

– Hem konu hem film çalışması senin fikrin miydi? Yönetmen seçimin ve karşılaşmanız nasıl oluştu? Pandemiye rağmen çekimler ne şekilde gelişti? Film içinde, koleksiyonun harici fikir olarak katkın var mı?

Gördüğünüz filmdeki kıyafetler benim bakalorya proje koleksiyonumun parçaları. Filmin konsepti ise asıl koleksiyon konusunu anlatmaya çalışıyor. Koleksiyonun ismi “Our Bipolarity” yani “Bizim bipolarlığımız”. Genel olarak konumuz değişken ruh halleri demek olan Bipolar üzerine odaklı. Koleksiyon ise bu hastalığın her türlü seviyesini kötüden iyiye giderek anlatmakta. Her Look ayrı bir mod seviyesini temsil ediyor.

Konu çalışması benim fikrimdi ve projeye başladığım andan beri koleksiyona uygun bir kısa film çekimi gerçekleştirmek istiyordum, yönetmeni bulmak da şanstı. Sosyal medya üzerinden Münih’te olan bir yönetmen/ yapımcı arayışına başladım ve kendisi gibi eşi görüntü yönetmeni olan ödüllü sinemacı Sevgi Hirschhäuser’i buldum. Türk, Türkten anlar diye düşündüm ve yanılmadım. Sevgi Hanım ve eşi Chris ile görüşmemde aklımda konu ile ilgili ne var ise anlatım, tasarımların çizimlerini ve detayları gösterdim. Sevgi Hanım çizimlerimden çok etkilendi ve bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.

Çekimi Ocak 2020’de yaptık. O dönem buralarda salgın etkili değildi. Çekimlerimizi rahat rahat tamamladık. Film için de fikir katkılarım oldu, filmin konsepti, bir nevi koleksiyonun konseptinin aynısı. Amacımız negatiflikten pozitifliğe giden ruhsal yolculuğu izleyiciyle paylaşmak idi. Tabii ki mankenimizin her modda gösterdiği ayrı yüz ve vücut ifadeleri de önceden benim tarafımdan planlanmıştı. Hava aydınlıkken sabah pozitiften başlayarak hava karardıkça negatifliğe doğru çekimleri gerçekleştirdik. Böylece her moda uyan muazzam görüntüler elde ettik.

– Öğrencilik döneminde başka hangi konularda çalıştın?

Üniversite süresinde her dönem ayrı bir ana proje konusu oluyor. Bunun dışında her öğrenci, kendine özel ama asıl konuyla bağı olan bir konu seçip kendi konusunu ve konseptini yaratıyor. Örneğin mezuniyet döneminde şu an çok güncel olan influencerlar ve sosyal medya kullanan genç kızlara bu influencerlar tarafından yansıyan “Negatif Beauty” etkileri üzerine bir koleksiyon yapmıştım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM