ÇOK KARIŞIK YAZI…

ÇOK KARIŞIK YAZI…

Elin gâvur herifini Emine’aanım sandık yıllar yılı. Ünlü Türk kadın yazardı o, kalplerimizde.
Emine Zola.
Meğer öyle diğilmiş la? Valla çok ayıp oldu, billa çok ayıp oldu Emile Bey’e.
Ayıp olduğu bişey diğil, o bulmacalarda falan çokça rasgeldiğimiz ”Nana”yı da okumadık iyi mi? Uyduruk bi kitap sandık yazarından ötürü. Arada kaynadı gitti, daha da bu saatten sonra okumanın gereği kalmadı.
Gerçi, mevzuumuz bu diğil.
****
Bizim Hakan Aygün, Ankara’dan gelirdi. Bense İstanbul‘dan.
Okullarımızın yaz tatillerinde Giresun‘da buluşur, sahil boyu dolanırdık hemen her akşam.
İkimizin de yoğun bi ”mektup” trafiği var idi o demler. Hakan, bigün dert yandı;
-”Ya oolum, her dakka seni seviyorum yazmaktan bıktım gıza. Giresun’da yazacak başka konu yok ki”!!!
Ben de sürekli mektuplaşıyordum o dönemki sevdiceğimle.
-”Ay, gülmekten öldürüyorsun beni” diyordu.
Hala aynı şeyi diyo, ama artık sevdiceğim diğil.
Gerçi, mevzuumuz bu da diğil.
****
Ben çocukken çoğunlukla dipten yüzerdim Karadeniz‘de.
Eskiden de Malkoçoğlu Kara Gürsel imişim demek;
-”Dur bakiim şu meşhur dip akıntısı nasıl bişeymiş. Bi garşıma çıksa da pataklasam şunu” diyip dururdum.
Daha dün mü ne öğrendim aslını. Rip akıntısıymış!
Yanarım da buna yanarım, boşa dalmışım ummanlara. Neden derviş olamadım diyorum bi de?
Gerçi, mevzumuz bu diğil.
****
Element nedir arkadaşlar, tam olarak bileniniz, gözüyle göreniniz var mıdır? Fen Bilgisi dersinde okuyup, okuduğunu anlayanınız var mıdır?
Yoktur tabi.
Bulmacalar sağ olsun. Fikir sahibi sayılırız sayelerinde. En kalıbının adamı gibi görünen element Bizmut’tur.
Ondaki büyüleyici özellik diğerlerinde görülmez. Galyum, biraz laubali gibi durur, tembeldir de sanki.
Fermiyum, annemin arkadaşı Fermiye’aanım Teyze’yi çağrıştırır ki öyle element mi olurmuş! Baryum, gayet baba dostu bi durum hissi uyandırır, biraz da olsa bizdendir.
Terbiyum, iyice terbiyesiz bi maddeyi anımsatır. Osmiyum, osuruktan tayyarenin bilimdeki temsilcisi gibidir.
Tellür, tahminen Giresun çocuğu bi elementtir.
Gerçi, mevzuumuz bunlar hiç diğil.
****
Haluk Levent, eskiden bu kadar ünlü diğilken, Ortaköy’de bi can arkadaşımın barında sahne alırdı.
Sevgilisinin adı Ebru idi…
Bar personeli arada bi;
-”Haluk seni Ebru’ya vereyim mi / İstemem babacığım istemem” diye tempo tutardı ki sırf müşteriye şirinlik olsun… Ortama canlılık gelsin…
Çoğu geceler o bara takılırdım. Benim de o dönemki kız arkadaşımın adı Ebru idi.
Dördümüz çok oturduk aynı masaya. Acep Haluk anımsar mıdır o günlerini? Lakabının ”Serseri” olduğunu? Yoksa havalanmış mıdır, hiç öyle birine benzemiyor ama ne bileyim?
Gerçi, mevzuumuz bu diğil.
****
Babamın yarısı amcamla telefonda konuştuk. Sağlıktan, siyasetten, havadan, sudan…
Kızlarımı sordu. İyiler dedim. Çok çok öp onları benim yerime, dedi amcam. Bikaç kez dedi bunu hatta. Elbette sevgidendi bu öpmeler, ama anladım ki, yarısı babamın yerineydi.
Mevzuu bu.
Bu haftaki mevzuumuz yalnızca bu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM