Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
BÜYÜK TAARRUZ
 • 0
 • 243
 • 25 Ağustos 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Bilmiyorum, Çorum dilinde ”Leblebiye gitmek’, Antep günlük yaşamında ”Fıstığa gitmek” diye bi deyim var mıdır? Övünmek gibi olmasın, benim memleketim fındığın başkenti namıyla anılır. Ve bizim buralarda ”fındığa” gidilir.
Tahminen Ağustos ayının ortası civarı şehir tümüyle boşalır, caddede-sokakta adam kalmaz, herkes bahçesindeki fındığı toplamak üzere köyüne çekilir.
Bu konuda kara bahtlıyım biraz. Köyümüz, fındık bahçemiz ve dolayısıyla fındığımız yok bizim ailecek. Şimdi lafı evirip çevirip, şehir çocuğuyum diye gösteriş yapacak falan da değilim, aksine köy kültüründen uzak büyümeyi eksiklik sayan bi insanım.
Keşke, yılda sadece bigün, salt değişiklik olsun diye köy yüzü görenlerden olmasaydım. Daha iyi bi yazar olabilir miydim bu sayede, kim bilir? Ama daha esaslı bir insan olacağım kesin;
Köy yüzü görmek gün yüzü görmek gibi bişeydir.
****
Pazar günüydü. Bilmem kaç yıl önceydi.
Yine bu vakitlerde gitmiştim, bi ahbabımın davetine icabet edip, köyündeki bahçesine. Anlatsam destan olur, susarsam bostan olur, ne güzel geçmişti koca bi öğleden sonra.
Elma ağaçları, armut ağaçları… Siyah üzümler, yeşil üzümler, böğürtlenler… Erikler, kayısılar, benim şehrime özgü mahalli otlar… Yan taraftan geçen dere… Kuyudan fışkıran su… Azıcık kafanı kaldırsan mutlaka ufukta görünen adı Kara kendi masmavi deniz… Hayır, yanımda üç-dört tane huri yok ki; cennete düştüm sanayım.
(Ne hurisi, aksi gibi eşimle gittiydim)
****
Nedense aklım bi köşecikte duran dut ağacına takılıp kalmış o geçmişteki gelişimden.
Bu beceriksiz ellerimle, fındık toplayanlara yardım edecek halim yok ya. Gittim, doğruca onu buldum yine. Eski bi dosta sarılır gibi kucakladım gövdesini. Ölümlü kalımlı dünya, bi dahaki seneye birbirimizi görebileceğimiz ne malum?
-”Nasılsın dostum kaç yıldır, hiç değişmemişsin yahu” dedim usulca, kabuk tutmuş kulağına.
-”Seni biraz kocamış gördüm Gürsel’im, sevdalık mı çekiyon ula yoksa ” dedi en şefkatli sesiyle bana. Dut ağaçları da konuşur bazen.
Köy yüzü görmek, gönül gözüyle görmek gibi de bişeydir.
****
Gidişte, tek yabancı bendim köy dolmuşunda.
İç içeydi, gönül gönüleydi herkes. Nur yüzlü amcalar, yaşlı teyzeler, gencecik kızlar, delikanlılar, herkes birbirini yedi göbekten tanıyordu araç içinde. Haremlik-selamlık yoktu aralarında.
Dostluğun böylesini, şamatanın bu denli hakikatlisini görmedim ömr-ü hayatımda. Yarım saat süren yol boyu, kimisi gözlerimi dolduran, kimisi gülmemek için dudaklarımı ısırtan ne muhabbetler dinledim, bilseniz bi.
Köye bikaç kilometre mesafede bir fırının önünde duruldu sözgelimi. Herkes indi dolmuştan ekmek almak için. Sanırsın seferberlik ilan olundu memlekette. Karşı yönden gelen araçlarda bulunanların tamamı da tanıdıktı, selamlaştılar.
Din tüccarlarının dillerine slogan olup kirlenen ”Selamın aleyküm” sözü, ne de temiz duruyordu Anadolu insanının ağzında. Selamların hasıydı.
Fırıncıya da, fırın personeline de, hemen yanda bulunan kahvede oturanlara da isimleriyle hitap edildi. Hayırlı işler dilendi hep bir. Şaşırdım kaldım, onlarca insanın birbirini bu denli yakinen tanımasına…
****
Kilitli değildi hiçbi evin, hiçbi kamyonun-minibüsün kapısı…
Bi tanecik olsun sıkmabaşlı da görmedim köy yerinde. Teyzelerimin eşarplıydı çoğu, genç kızların başları açıktı genelde. Olanda da hafiften bi başörtüsü… Tekbi adet çember sakallı herif da çıkmadı karşıma köy meydanında. Aksine, hoşsohbet, görmüş geçirmiş insanlardı yanımdan her gelip geçen.
Bu işlerde bi hile, bi yanlışlık var. Kömüre, avanta makarnaya göre oy verecek insanlara benzemiyordu gördüklerimin hiçbiri.
Köylümüze kurban olsunlar, kurban!
Sakın şehirlerde-varoşlarda dönüyo olmasın siyasetin bunca kirli dolapları? Köyden kente gelenler çaresiz, tuzaklara düşüyo olmasınlar?

Gözlerimle gördüm bikez daha, köyünde duran adam gayet kendinden emin, dağlar gibi dimdik ayakta. Parti kim, siyaset kim? Şehirdeki kaypaklarda olmasın sakın bunca kabahat?
Köy yüzü görmek, adam izi sürmek gibidir de biraz.
****
Fındık falan dedim, Fiskobirliği soracaksınız bana şimdi, halları nicedir?
Söyleyivereyim hemen. 4+4+4 ucubesinden sonra eğitim sistemimizin hali niceyse Fiskobirliğinki de öyledir.
Bütün üst düzey eski komutanları hapse tıkıp, takkeli-şalvarlı paşaya işlem yapmamak neyse fındık politikası da odur. Basınımız nasılsa bugün, Ata’nın isteğiyle kurulmuş bilcümle Birlik’lerimizin vaziyeti de oncadır.
Voleybolcu kızlarımızın bacaklarını mozaiklemek neyse, kooperatifçilikten anladıkları da o kadardır. Sanata tükürmek gibidir, olsa olsa ekonomi bilgileri.
Almışlar ellerine talimatı, kimse fındık üretmesin, Fiskobirlik devreden çıksın, ihracat en aza insin. Tarım bitsin, köyler bitsin, köylülüğün asaleti bitsin.
Manzara-ı umumiye budur.
****
Bu yazı 30 Ağustos gününe çok az bi zaman kala kaleme alındı. Hem duygulu, hem coşkulu, hem de hüzün yüklüyüm, kardeşlerim. Bütün okurlarımın Zafer Bayramlarını şimdiden, can-ı gönülden kutluyorum.
Dünya tarihindeki en büyük bahtsızlık; şehit kanlarıyla sulanmış şu mübarek memlekette, 2023’de, Cumhuriyetimizin kuruluş ayarlarını değiştirme düşleri görebilenlerle, tahammül sınırlarımızı zorlayıp, bi arada yaşamaktır.
Oysa!
Büyük Taarruz 1922’de yapıldı malumunuz. Gerekirse 2022’de bikez daha yapar, Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmek isteyenlere bu vatanı dar ederiz, kimsenin kuşkusu olmasın!
Muhtaç olduğun kudret mi dediniz? En yakın köye gidip bi dut ağacına sarılın, sorun.
O size söyler, nerededir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM