• DOLAR
  $1.341,5300
 • EURO
  $0,4132
 • ALTIN
  $44.296,0000
 • BIST
  $158,7000

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin yok oluşunu ağlayarak yazdı

’nin yok oluşunu ağlayarak yazdı
Türkiye’nin ilk sualtı arkeoloğu Oğuz Alpözen yazdığı “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin Sonu” isimli kitabı yayınladı. Alpözen “Bodrum tarihinde böyle zarar görmedi, çok üzgünüm. Atatürk ve Cumhuriyet’in genç arkeologlarının yarattığı kale ve müze göz göre göre yok ediliyor” diye konuştu.
Yaşar ANTER

UNESCO’nun “Korunması Gerekli Kültür Varlıkları” aday listesinde yer alan, 1995 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” yarışmasında Özel Ödül alan Bodrum Kalesi ve Bodrum sualtı Arkeoloji Müzesi’nin sonunun kalede 39 yıl müdür olarak görev yapan Türkiye’nin ilk sualtı arkeoloğu Oğuz Alpözen yazdığı “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin Sonu” isimli kitabı yayınlandı.

60 yıldır arkeolog ve tarihçi olarak görev yapan ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin Avrupa’nın en iyi müzeleri arasında yer almasını sağlayan eski müze müdürü 87 yaşındaki Oğuz Alpözen’in yazdığı son kitabı ile ilgili gerçekleri SÖZCÜ’ye anlattı.

FOTO: SÖZCÜ

Bodrum’un Dereköy Mahallesi’ndeki evinde esi Gulsen Alpözen ile yaşamını sürdüren Alpözen “Bir zamanlar Bodrum’un simgesi olan kalede dünyanın en büyük su altı arkeoloji müzesi vardı.  Göre yaptığım 39 yıl boyunca hemen her iki yılda bir sergileme salonu açtım. Eski gemicilerin sesi ve nefesi oldum. Kraliçe Adalar, kaptan Georgioslar ve Kale Komutanı İbrahim Nezihi’ledi çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde sergiledik. Hikayelerini anlattık. Eğer bugün Şövalyelerin Kalesi Akdeniz’in en ağaçlı ve çiçekli kalesi ise içinde de dünyanın en büyük su altı arkeoloji müzesi bulunuyorsa bu Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür diyen Mustafa Kemal Atatürk öğretisidir” diye konuştu.

HEM AĞLADIM HEM YAZDIM, KEŞKE BU GÜNLERİ GÖRMESEYDİM…

Alpözen , dünyanın en iyi müzeleri arasında yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde üç yıldır restorasyon adı altında yapılan çalışmaların bir tarihi bir kültürü yok etmek olduğunu ve bugüne kadar tarihçilerin bilim adamlarının uyarılarının hiç birini ciddiye alınmadan çalışmalara devam edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kitabı hem ağladım hem yazdım, yazıp yazmamayı düşündüm ancak tarihe mutlaka doğru bilgileri aktarmak zorundaydım. Bodrum Kalesi ve müze hayatının hiçbir döneminde hemde içeriden böyle bir saldırıya uğramamıştı, onlarca savaş görmüş kenti savunmuş, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış müzeyi dünyanın en önemli müzeleri haline getirmiştik. Bodrumlular, Bodrum’ a gönül verenler tarih dostu insanlar ve personelimizle müzeyi dünyanın en çağdaş sergi salonları ile donatıp yılda 300 bin turistin ziyaret etmesini sağlamıştık. Ancak son yıllarda kaleye ve müzeye bakım onarım yapıyoruz bahanesi ile yaptıkları tarihe kara bir leke olarak geçecek. Tarihe yapılanları anılarımla, belgelerle, tanıklarıyla yazdım. Yazarken ellerim titredi, göz yaşlarımı tutamadığım anlar oldu.50 yılda dünyanın sayılı müzeleri arasına giren Bodrum Müzesi’nin nasıl yok olduğunu, neler yapıldığını neler yapılmaması gerektiğini ve kimlerin bu işin peşine nasıl düştüğünü  kitabımda bir bir anlattım. Kısacası Bodrum ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bunları hak etmedi, keşke görmemiş bunları yaşamamış olsaydım, bu yapılanların doğruları ile gelecek nesillere örnek olmasını istiyorum”

ABDULLAH GÜL İLE BİRLİKTE KALE YOK OLMAYA BAŞLADI

FOTO: SÖZCÜ

Alpözen “Bodrum Kalesi’ni Kenan Evren 5 kez, Süleyman Demirel Cumhurbaşkanlığı döneminde bir kez ziyaret etti. Bu ziyaretlerin hiçbirinde kale ve etrafı halka kapatılmadı yasaklanmadı, Abdullah Gül geldiğinde kaleye ziyaretçi alınmadı kale kenarına vatandaş yanaşamadı. Yetmedi Gül ziyaret edecek diye bilime tarihi aykırı olarak tarihi toplar ve sur duvarlarına plastik ve yağlı boya çekilerek tarihe makyaj çekildi. Nereden bakarsanız bakın çirkin ve anlamsız bir davranıştı, işte o davranışların devamı ile bugüne kadar gelindi” dedi.

MÜDÜRLÜĞÜNÜ YAPTIĞIM KALEYE İKİ YILDIR BENİ ALMIYORLAR

Alpözen, Bodrum limanında, kalenin önünde yürüyüşler yaptığını ve halen devam eden sözde restorasyon çalışmalarını yüreği kan ağlayarak izlediğini belirterek şu ifadeleri kullandı; ”Neden korkuyorlarsa tam iki yıldır beni içeri almıyorlar, ama içeride olup biteni çok iyi biliyorum, tarihi yok ediyorlar, dünyanın yaşayan en büyük ve ilk müzesini en güzel müzesini yok ediyorlar. Bakan açılışını yaptı, ne yazık ki boş bir müzeyi açtılar, Bodrum 5 bin yıllık tarihinde böyle zarar görmedi, 39 yıl görev yaptığım müzeye kaleye şimdi ancak bir km. uzaktan bakabiliyorum, beni içeri almıyorlar,  bir tarihin, yüzlerce tarihin yok edilip gitmesini içime sindiremiyorum”

2400 YILLIK KRALİÇE ADA BOTOKSLANMIŞ YÜZÜ İLE SERGİLENİYOR

Zaman zaman ağlamaklı gözlerle kaleyi anlatan Alp Özen konuşmasının devamında ise “Sergileme salonlarını yok ettiler, ağaçları çiçekleri söktüler yerine mucur döktüler. Yüzlerce binlerce yıllık taşların üzerini tahtalarla kapattılar. Bu nasıl bir anlayış. Kaleyi gezen arkeologlar ve tarihçiler isyanlarını bana dile getiriyorlar. Bodrumlunun artık kaleye baktıkça içi ağlıyor, tur rehberleri turistleri kaleye getiremez gezdiremez oldu. Yüzlerce milyon TL: harcanan kaleyi gezilemez hale getirdiler. 2400 yıllık Kraliçe Ada ne yazık ki botokslanmış yüzü ile sergileniyor” diye konuştu.

120 KEZ YARGILANDIM BÖYLE ACI HİSSETMEDİM

FOTO: SÖZCÜ

Alpözen” Süleyman Demirel’in çivisini çaktığı Uluburun batığı, Karyalı Prenses Salonu, Serçe Limanı Batığı, İngiliz Kulesi, Komutan Odası, Yılanlı Kule, Sikke Salonu, Anfora Sergilemesi, Doğu Roma Batığı artık hiç biri hiçbiri yok. Bu kaleyi, müzeyi içindeki tarihi değerleri korumak için tam 120 kez yargılandım bir kez geri adım atmadım, o yargılanmalarda dahi bu kadar acı çekmedim, şimdi ise içerisinde 4 bin yıllık tarihin olduğu dokuyu binlerce yıllık eserleri iki yılda yok ediyorlar, Bodrum  tarihinde böyle zarar görmedi, çok üzgünüm Bodrum ve Bodrumlular buna engel olamadı, gelecekte çocuklarımıza ne söyleyeceğiz, tarihi yok ederlerken, müzeyi yıkarlarken seyrettik mi diyeceğiz” dedi.

ARKEOLOG KÜÇÜKEREN “MÜZENİN A’DAN Z ‘ YE HİKAYESİ BU KİTAPTA”

Tarihçi, profesyonel rehber ve arkeolog Canan Küçekeren Alpözen’in yazdığı kitap ile ilgili olarak “Harika bir kitap, lütfen alın okuyun. Sadece anılar değil, Türkiye’nin gururu olan, ama bugün yok edilen Sualtı Arkeoloji Müzesinin A’ dan Z’ye kuruluş ve yok edilişinin hikayesi. Bilgilenecek, Bodrum’la ilgili çok şey öğrenecek, bürokrasi çarkını görüp, ders alınacak ne kadar da çok şey var deyip üzüleceksiniz ama dopdolu bir yaşam öyküsünü keyifle okuyacaksınız. Böyle insanlar kolay yetişmiyor ülkemizde” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün sorun çözme, yaşam koşullarınızı iyileştirme noktasında daha başarılı olabilirsiniz. Gündeminizdeki konulara daha takıntı veya saplantıyla yaklaşabilirsiniz. Mide hassasiyetlerine dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün etkileyici, bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Kendi alanınıza çekilmek, kendi dünyanızda kalmak isteyebilirsiniz. Ruhu ve zihni dinlendirme zamanı. Yaşam alanınızı düzenlemek rahatlatabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün sosyal ve dışa dönük olabilirsiniz. Var olan ilişkilerinizde daha kuralcı, seçici olabilirsiniz. Ortak kararlar alabilmek, uzlaşabilmek için destekleyici bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gerekli ve zorunlu harcamalarınızı, ödemelerinizi yapabilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. İnatçılık veya kararlılık hali gün içerisinde çalışabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün disiplinli, kararlı ve planlı hareket edebilirsiniz. Kendinizden daha emin bir şekilde yaşam içerisinde yol alabilirsiniz. Kafanıza koyduğunuz her şeyi gerçekleştirme cesaretine sahip olacaksınız. Korkulardan sıyrılma ve özgüvenle hareket etme zamanı.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Kaygı hali baş ağrılarını getirebilir. Spiritüel çalışmalara, ibadete ve ve içsel bir yolculuğa yönelebilirsiniz. Geleceğe dair sorgulamalar artabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün detaylı işlerle ilgilenebilir, gündeminizdeki konulara daha detaycı, sorgulayıcı ve şüpheci yaklaşabilirsiniz. Güvende kalma isteğiniz artacak. Kaygı ve anksiyete sorunlarına dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün bazı isteklerinizden, bazı hedeflerinizden vazgeçebilirsiniz. Bir bırakış ve özgürleşme içine girebilirsiniz. Kendinize karşı aşırı eleştirel yaklaşmamalı, değerinizin farkına varmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde kontrol, inatlaşma ve zıtlaşma durumları şartları zorlayabilir. İstekleriniz maddi-manevi fedakarlıklar gerekebilir. Fedakarlık yaptığınız ilişkilerde ise bir sorgulamaya girebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46