Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
BERBERİN OKUMA KAMPANYASI
 • 0
 • 99
 • 07 Mayıs 2021 Cuma
 • +
 • -
Çocukken çevresinde kimse onu okumaya yönlendirmedi; büyüyünce yapabileceği en anlamlı iş olarak berberliği gördü ve bir yandan berberlik yaptı, bir yandan fırsat buldukça kitap okudu. “Mahallemdeki çocuklar için ben ne yapabilirim,” diye düşündü ve berber dükkânının bir köşesini çocuk kitaplığı haline getirdi. Çocuklar tıraş olmak için dükkâna geldiklerinde kitapları görüyorlar ve isteyen çocuk kitap alıp evine götürebiliyor; ayda 10 kitap okuyana tıraş bedava. Önceleri kimse bunu ciddiye almadı, ama şimdi çocuklar tıraş olmak için kuyruğa giriyorlar.
Esinlendiğim bu gazete haberini* neden önemli gördüm, düşündüklerimi kısaca paylaşmak istiyorum:
1- Berberin davranışının arkasında iyi niyet var. Bu niyet, onun BİZ bilincini yansıtıyor. Berber, mahalle içinde yararlı bir iş yapmak, katkıda bulunmak istiyor. İçinde yer aldığı büyük resme hizmet etmek istiyor.
2- Davranışını kendi etki alanı içinde, yapabileceği bir şeyi yaparak sergiliyor. Gücünün yettiği bir şeyi, kendi denetimi altında olan bir alanda sergiliyor.
3- Enerji ve zamanını kendi ana babasını eleştirmeye, düzeni kötülemeye, kadere küsmeye, öfkelenmeye harcamıyor. Berber olmaktan mutlu, şükür duygusu içinde, sahip olduğu şeylere sahip olmanın sorumluluğunu duyarak eyleme geçiyor. [Burada şunu ifade etmek istiyorum: Gerçek ve sağlıklı şükür duygusu insanı mutlaka eyleme, parçası olduğun büyük resme hizmete götürür. GERÇEK ÖZGÜRLÜK kitabımda bunu daha ayrıntılı irdeliyorum.]
4- Niyetinin saflığının arkasında insan sevgisi ve güven duygusu var. Mahallesindeki çocukların okuyarak gelişmesinden kendisinin bireysel bir çıkarı yok, ama o çocukların gelişmesine katkıda bulunmanın hazzı var; insan sevgisi olmayan biri bu hazzı alamaz. Çocuklara güvenmeyen bir berber olsaydı, “çocuklar kitapları alırlar, bir daha bu dükkâna uğramazlar,” diye düşünür ve böyle bir kitaplık oluşturma girişimine kalkışmazdı.
Etki alanımızın farkına varmak ve bu etki alanı içinde BİZ’e hizmet etmek sevgi ve güvenle olur. Ülkemizdeki milyonlarca emeklilerimizden diyelim binde onu, gerçek şükür duygusu içinde, köyündeki, mahallesindeki çocuklara, kadınlara, gençlere hizmet etmek için niyetinin saflığı içinde sevgi ve güven duygusu içinde eyleme geçse…
Bu düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Doğan Cüceloğlu (23.08.2015)
Bir şunu diyen bir yazı 'BERBERİN OKUMA KAMPANYASI KAMP' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Finansal konularınızda hız ve hareket artacak. Yatırım, birikim ve harcamalarla ilgilenebilirsiniz. Borç alma-verme konularında daha çekimser olmakta, akılcı ve gerçekçi planlamalar yapmakta fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilir, düşüncelerinizin rüyalarınıza yansıdığını daha fazla görebilirsiniz. Gün içinde finansal konularda risk alırken dikkat edin, paranızı ve değerli eşyalarınızı iyi koruyun ve muhafaza edin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Daha sosyal bir gün geçirebilir, sevdiklerinize bağlanabilirsiniz. Güvendiğiniz insanlarla bir arada olmak sizi daha huzurlu hissettirebilir, belli belirsiz ilişkilerde ise güven arayabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişkilerinizin yönü ve rotası belli olabilir. Davalarınız bir karara veya sonuca bağlanabilir. Uzlaşmacı ve yapıcı olmak size her alanda kazandırabilir. Ortaklı işlerde daha titiz ve detaylı çalışmalar yapın, seçici olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlahi desteği, ilahi adaleti daha fazla düşünebilir, arayabilir ve inançlarınıza sarılabilirsiniz. Spiritüel çalışmalarla ilgilenebilrsiniz. Sezgileriniz size olayların iç yüzünü söyleyebilir. Gizli konular açığa çıkıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişki ve arkadaşlıkların öne çıkacağı bugün ve yarın, sosyalleşecek ve keyifli ortamlara katılacaksınız. Kutlamalar, davetler, partiler ve sürpriz organizasyonlar gündeme gelebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde iş veya özel hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir durum karşınıza gelebilir. Tamam veya devam durumu içine girebilirsiniz. Hırs, tutku, kazanma dürtüsü artıyor. Akıl ve duygular ayrılabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde dayanıklılık ve sabırla sınanma durumları olabilir. Pes etmeden ilerlediğiniz noktalarda kazanç ve başarıyı elde edebilirsiniz. Bildiğinizi okuyan, fanatik ve inatçı tavrınız bugün daha güçlü çalışabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Olaylara, durumlara somut tarafından bakabilir, gerçekçi ve mantıksal adımlar atabilirsiniz. Düşüncelerinizin, sözlerinizin enerjisinin güçlendiği bir gün. İlahi adalete teşekkür edebileceğiniz bir durum olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM