Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
BERBERİN OKUMA KAMPANYASI
 • 0
 • 188
 • 07 Mayıs 2021 Cuma
 • +
 • -
Çocukken çevresinde kimse onu okumaya yönlendirmedi; büyüyünce yapabileceği en anlamlı iş olarak berberliği gördü ve bir yandan berberlik yaptı, bir yandan fırsat buldukça kitap okudu. “Mahallemdeki çocuklar için ben ne yapabilirim,” diye düşündü ve berber dükkânının bir köşesini çocuk kitaplığı haline getirdi. Çocuklar tıraş olmak için dükkâna geldiklerinde kitapları görüyorlar ve isteyen çocuk kitap alıp evine götürebiliyor; ayda 10 kitap okuyana tıraş bedava. Önceleri kimse bunu ciddiye almadı, ama şimdi çocuklar tıraş olmak için kuyruğa giriyorlar.
Esinlendiğim bu gazete haberini* neden önemli gördüm, düşündüklerimi kısaca paylaşmak istiyorum:
1- Berberin davranışının arkasında iyi niyet var. Bu niyet, onun BİZ bilincini yansıtıyor. Berber, mahalle içinde yararlı bir iş yapmak, katkıda bulunmak istiyor. İçinde yer aldığı büyük resme hizmet etmek istiyor.
2- Davranışını kendi etki alanı içinde, yapabileceği bir şeyi yaparak sergiliyor. Gücünün yettiği bir şeyi, kendi denetimi altında olan bir alanda sergiliyor.
3- Enerji ve zamanını kendi ana babasını eleştirmeye, düzeni kötülemeye, kadere küsmeye, öfkelenmeye harcamıyor. Berber olmaktan mutlu, şükür duygusu içinde, sahip olduğu şeylere sahip olmanın sorumluluğunu duyarak eyleme geçiyor. [Burada şunu ifade etmek istiyorum: Gerçek ve sağlıklı şükür duygusu insanı mutlaka eyleme, parçası olduğun büyük resme hizmete götürür. GERÇEK ÖZGÜRLÜK kitabımda bunu daha ayrıntılı irdeliyorum.]
4- Niyetinin saflığının arkasında insan sevgisi ve güven duygusu var. Mahallesindeki çocukların okuyarak gelişmesinden kendisinin bireysel bir çıkarı yok, ama o çocukların gelişmesine katkıda bulunmanın hazzı var; insan sevgisi olmayan biri bu hazzı alamaz. Çocuklara güvenmeyen bir berber olsaydı, “çocuklar kitapları alırlar, bir daha bu dükkâna uğramazlar,” diye düşünür ve böyle bir kitaplık oluşturma girişimine kalkışmazdı.
Etki alanımızın farkına varmak ve bu etki alanı içinde BİZ’e hizmet etmek sevgi ve güvenle olur. Ülkemizdeki milyonlarca emeklilerimizden diyelim binde onu, gerçek şükür duygusu içinde, köyündeki, mahallesindeki çocuklara, kadınlara, gençlere hizmet etmek için niyetinin saflığı içinde sevgi ve güven duygusu içinde eyleme geçse…
Bu düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Doğan Cüceloğlu (23.08.2015)
Bir şunu diyen bir yazı'BERBERİN OKUMA KAMPANYASI KAMP' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM