“Benzinci Kör Hafız”

“Benzinci Kör Hafız”

Yılmaz Özdil yazmıştı, heykeli dikildi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Benzinci Kör Hafız” diye tanınan Mustafa Ayrıközü’nün heykelini dikti. Belediye, Kemeraltı Çarşısı’nın sembol isimlerinden “Benzinci Kör Hafız” heykelini kent kültürü adına yaptırdığını açıkladı. Ayrıközü’nün olağanüstü hikayesini Yılmaz Özdil Son Cüret kitabında anlatmıştı.

Gökmen ULU

Yılmaz Özdil yazmıştı, heykeli dikildi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın sembol isimlerinden “Benzinci Kör Hafız”ın heykelini dikti.

70 yıl boyunca geçimini çakmaklara gaz doldurarak sağlayan Mustafa Ayrıközü bu lakapla tanınıyordu.

Emeğin pek yüce değer olduğunun göstergelerinden biriydi. Toplumda sevgi ve saygı gören biriydi. Orta yaş ve üstü İzmirliler’in hafızalarına kazınan “Benzinci Kör Hafız”’ın anısının yaşatılması için kent tarihçileri, sanatçılar ve esnaf temsilcileri yıllardır çağrıda bulunuyordu. Heykeli İzmirli heykeltıraş Can Akdaş yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, heykelin insan-mekan ilişkisi ve vefa duygusuna atıfta bulunduğunu ve kent kültürü adına yapıldığını açıkladı. “Benzinci Kör Hafız”ın heykelinin dikilmesini İzmirliler sevgiyle karşıladı.

OLAĞANÜSTÜ HİKAYESİNİ YILMAZ ÖZDİL YAZMIŞTI
Ancak, tevazu anıtı Mustafa Ayrıközü’nün çok önemli başka özellikleri de var. O bir tıp fakültesi öğrencisi ve bağımsızlık savaşı kahramanıydı. Kent tarihçileri onun bu değerli yönü hakkında çamışmalar yapmış, toplum Kuvayı Milliye Gazisine vefa duygusu beslemişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bile unuttuğu bu özelliği geniş kitlelere duyuran ise Yılmaz Özdil olmuştu. Özdil, geçtiğimiz Ekim ayında çıkan Son Cüret kitabında Milli Mücadele Gazisi Mustafa Ayrıközü’nü şöyle anlatmıştı:

“Antep işgal edilince, eğitimini yarıda bırakarak yardıma koşan tıbbiye öğrencilerinden biri Mustafa Ayrıközü’ydü.

Manastır doğumluydu.

Ailece İzmir’e göç etmişlerdi.

Beyrut’ta tıp okuyordu.

Şahin Bey’in müfrezesinde vuruşurken yüzünden yaralandı.

Sağ gözünü kaybetti.

O ilkel şartlarda tedavi imkanı yoktu.

Bandajladı devam etti…

Fransızlara esir düştü.

Zaten yaralı olan sol gözü de görme yeteneğini kaybetti.

Vatan kurtuldu ama Mustafa için hiç kolay olmadı.

İzmir’e döndü.

Başkalarının yardımına koşan pırıl pırıl bir hekim adayıyken, başkalarının yardımına muhtaç bir engelli haline gelmişti.

Meslek yok.

İş yok.

Boynuna bağladığı işporta tablasıyla çakmak gazı satmaya başladı.

70 yıl… Dile kolay, 70 yıl boyunca, Kemeraltı çarşısının girişinde, Konak Sineması’nın bulunduğu pasajın önüne hasır taburesini koyar, çakmak gazının yanı sıra, ayna, tarak, çengelli iğne falan satardı.

“Benzinci Kör Hafız” adıyla tanındı.

İzmir’in sembollerinden biri oldu.

1997’de rahmetli oldu.”

( Sayfa 201, 202. Son Cüret – Sia Kitap )

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • Koç
  • Boğa
  • İkizler
  • Yengeç
  • Aslan
  • Başak
  • Terazi
  • Akrep
  • Yay
  • Oğlak
  • Kova
  • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM