Belgesel Tiyatronun Yeni Mucitlerinden

Belgesel Tiyatronun Yeni Mucitlerinden

 ‘Cennet Ada’, Haftaya Beykoz Kundura’da Görülecek

Beykoz Kundura, dünya sahnelerinden özgün işleri Kundura Sahne’ye taşımaya devam ediyor. Belgesel tiyatronun yeni mucitleri olarak gösterilen Brüksel merkezli sanatçılar Silke Huysmans ve Hannes Dereere’nin tek kelime konuşmadan ve tamamen bir akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirdikleri performansları “Cennet Ada” (Pleasant Island), Türkiye’de ilk kez ve tek gösterim ile 10 Mayıs’ta Kundura Sahne’de olacak. Gelecek hafta başlayacak Kundura DocLab kapsamında İstanbullu seyirciyle buluşacak “Cennet Ada”, bir zamanlar Pasifik’te bir cennet olan ve onlarca yıllık kolonizasyon ve madenciliğin ardından ekolojik yıkıma dönüşmüş Nauru adasında yaşananların izini sürüyor. Zamanımız hakkında post-apokaliptik bir hikâye anlatan performans, Avustralya’nın mülteci kamplarına evsahipliği yaparak dünyada tartışmalar yaratan ve iklim krizi nedeniyle batma tehlikesi altında olan Nauru adasının yakın tarihi üzerinden dünyaya ayna tutuyor. Gazetecilik ve belgesel unsurlarını kullanarak tiyatroda çok sesli çalışmalara imza atan Silke Huysmans ve Hannes Dereere ayrıca, 11 Mayıs Perşembe günü, tiyatro ve performans meraklılarına yönelik bir sanatçı konuşmasına katılacaklar. Biletler ve rezervasyon bilgileri beykozkundura.com’da.

Dünyadan sinema ve tiyatro belgesel yönetmenlerini İstanbul’da buluşturacak Kundura DocLab, gelecek hafta başlıyor. Yönetmenlere özel belgesel proje ve kapasite geliştirme programı sunacak Kundura DocLab kapsamında, seyirciye açık gösterimler de yapılacak. Bunlardan biri de Brüksel merkezli sanatçı ikilisi Silke Huysmans ve Hannes Dereere’nin sarsıcı performansları “Cennet Ada” (Pleasant Island) olacak. Belgesel tiyatronun yeni mucitleri olarak gösterilen ikilinin tek kelime konuşmadan ve tamamen bir akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirdikleri performans, Türkiye’de ilk kez ve tek gösterimle 10 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20:00’de Kundura Sahne’de izlenebilecek. 

Cennetin ekolojik yıkımı

Tiyatroda gazetecilik ve belgesel unsurlarını buluşturan çok sesli çalışmalarıyla tanınan ikilinin yazıp yönettiği “Cennet Ada”; bir zamanlar Pasifik’te bir cennet olan ve onlarca yıllık kolonizasyon ve madenciliğin ardından ekolojik yıkıma dönüşmüş Nauru adasında yaşananların izini sürüyor.

Zamanımız hakkında post-apokaliptik bir hikâye anlatan performans, 21 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesi olan Nauru adasının yakın tarihi üzerinden dünyaya ayna tutuyor. Bir zamanlar Avrupalı kaşifler tarafından ‘Cennet Ada’ olarak tarif edilse de, büyük bir fosfat rezervuarının keşfi sonrası ekosistemi geri dönülemeyecek şekilde bozulan ada; Avustralya’nın mülteci kamplarına evsahipliği yaptığı için dünyada tartışmalar yaratmayı sürdürürken, bir yandan da, iklim krizi nedeniyle batma tehlikesiyle karşı karşıya durmakta.

Cep telefonu kayıtlarıyla yaratıldı

2018 yılında, ada hükümetinin gazeteci ve araştırmacılara yasak koyduğu adaya girebilmeyi başaran Silke Huysmans ve Hannes Dereere, kamera kullanmaları yasak olduğu için cep telefonlarına kaydettikleri ses ve görüntüler üzerinden “Cennet Ada”yı yarattılar. Tartışmaları, analizleri ve saha araştırmalarını iç içe geçirerek etkileyici bir belgesel tiyatro eserine dönüştürdükleri bu performans, Nauru’nun yok edilen ekosistemi üzerinden, yaklaşmakta olan bir küresel çevre felaketinin de habercisi olduğunu vurguluyor.

beykozkundura.com adresinde Tam 120 TL’den satışa sunulan biletler için iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatı sunulurken, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel biletler 50 TL olacak. Bilet gelirinin tamamı, deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak.

Sanatçı konuşmasına katılacaklar

Brezilya doğumlu Silke Huysmans ve Belçika doğumlu Hannes Dereere, Brüksel merkezli çalışan bir sanatçı ikilisi. Tiyatroda gazetecilik ve belgesel öğelerinin kullanımını araştıran ve çalışmalarında kapsamlı saha araştırmalarını kullanan ikilinin asıl çıkışı, 2016’da başlattıkları ve madencilik üzerine uzun soluklu bir araştırmayı içeren “Mining Üçlemesi” ile oldu. Üçlemenin başlangıcı olan “Mining Stories / Madencilik Hikâyeleri”, 2015 yılında Brezilya’da yaşanan ve yakın tarihin en büyük ekolojik madencilik felaketlerinden birine dönüşen bir baraj patlamasının hikâyesini anlatıyordu. Bu proje için Silke’nin doğup büyüdüğü Brezilya’ya giden ikilinin performansı, Brüksel’deki Bâtard Festivali’nde gösterildi ve 2018’de Zürcher Theatrespektakel’de ana ödülü aldı. Serinin ikinci bölümü olan ve ada devleti Nauru üzerinden dünyaya bir ayna tuttukları “Pleasant Island / Cennet Ada”, 2019’da Brüksel’deki Kunstenfestivaldesarts’ta prömiyerini yaptı. İkilinin geçen yıl sahneledikleri son bölüm “Out of the Blue” ise, röportajlar ve sohbetler aracılığıyla, derin deniz madenciliği endüstrisinin derinlemesine bir portresini çiziyordu.

Silke Huysmans ve Hannes Dereere11 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da bir sanatçı konuşmasına da katılacaklar. Kundura Sahne’de saat 13:00’te başlayacak konuşmada ikili, çalışma metotlarını paylaşacaklar ve “Mining Üçlemesi”nden yola çıkarak belgesel tiyatronun güncel üretim biçimlerini tartışmaya açacaklar.

A cemetery along the Island Ring Road in Arijejen District at night time.

Kundura DocLab başlıyor

Bu yıl ilki yapılacak belgesel proje ve kapasite geliştirme programı Kundura DocLab8 Mayıs’ta Beykoz Kundura’da başlıyor. Türkiye ve komşu ülkelerden belgesel yaratıcılarını İstanbul’da bir araya getirecek program, sinema ve tiyatro pratiğini buluşturarak çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sunacak. 14 Mayıs’a dek sürecek program kapsamında, Afganistan, Gürcistan, İran, İsrail, Lübnan, Romanya ve Türkiye’den seçilen 10 yönetmen, alanında uzman isimler eşliğinde projelerini geliştirecekler. Seçilen yönetmenlere özel, proje ve kapasite geliştirme atölyelerinin yapılacağı programda ayrıca, seyirciye açık gösterimler ve sanatçı konuşmaları da olacak.

Beykoz Kundura

Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

BEYKOZ KUNDURA

WEB FACEBOOK | INSTAGRAM TWITTER | YOUTUBE

KUNDURA SİNEMA & SAHNE

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER

KUNDURA HAFIZA

WEB | E-POSTA | INSTAGRAM | TWITTER

PERFORMANS: 

Cennet Ada / Pleasant Island

Tarih & Saat: 

10 Mayıs 2023, Çarşamba | 20:00

Yer: Kundura Sahne

Biletler: KunduraGenç (25 yaş altı) 50 TL, Tam 120 TL

beykozkundura.com

60’ / İngilizce; Türkçe Üst Yazılı

Yazan, Yöneten, Oynayan: Silke Huysmans & Hannes Dereere
Dramaturji: Dries Douibi
Ses Tasarımı: Lieven Dousselaere
Yapım: Campo
Ortak Yapım: De Brakke Grond, KAAP, Kunstenfestivaldesarts, Kwp Pianofabriek, Spielart Festival, Spring Festival, Veem House for Performance

Destekleriyle: VGC
Rezidanslar: Beursschouwburg, Buda, De Brakke Grond, De Grote Post, Kaap, Kwp Pianofabriek, LOD, Stuk, Veem House for Performance

20161031 Brussel Belgie: Silke Huysmans en Hannes Dereere, twee jonge theatermakers maken een documentaire theatervoorstelling Mining Stories. Copyright Bart Dewaele

SANATÇI KONUŞMASI: 

Silke Huysmans & Hannes Dereere

Tarih & Saat: 11 Mayıs 2023, Perşembe | 13:00

Yer: Kundura Sahne

Biletler: Rezervasyon ile, ücretsiz.

beykozkundura.com

beykozkundura.com/DocLab

8-14 Mayıs 2023

Beykoz Kundura

Kültür Sanat Direktörü: S. Buse Yıldırım

Yönetici: B. Ada Kıral

Koordinatör: İzlem Oktay

Program Danışmanları: Aljoscha Begrich, Bruni Burres

Jüri: Dilek Aydın, Gurur Ertem, S. Buse Yıldırım, Yelta Köm

Farklı metodolojilerin ve perspektiflerin iç içe geçtiği, fikirleri ve yaratıcı unsurları kullanarak deneyler yaptığımız Kundura Lab’in yeni laboratuvarı Kundura DocLab, sinema veya tiyatro yönetmeni belgeselcilere özel hazırlanan bir proje ve kapasite geliştirme platformudur. Kurmaca dışı hikâye anlatımında sanatsal işbirliği ve metodolojiler geliştirmek amacıyla, film ve tiyatro pratiğini bir araştırma sürecinde bir araya getiren Kundura DocLab; belgesel pratiği yapan, metodolojileri derinlemesine geliştirmek ve deneyimini artırmak isteyen, araştırma odaklı çalışan tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM