Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
BAYRAM GÜNLÜKLERİ 1
 • 0
 • 60
 • 13 Mayıs 2021 Perşembe
 • +
 • -
cumhuriyet gazetemiz, örneğin benim de ilk gençliğime denk düşen o güzelim yıllarda, öylesine dolu doluydu ki, okumasını 1 günde bitirmek mümkün olamazdı..
evdeki gazetelik, yatak odamızdaki başucu’larımız, hatta wc’deki çamaşır makinesinin üstü falan bile, birikmiş-yığılmış cumhuriyet’lerle dolup dolup taşardı..
şimdiki cumhuriyet doğal olarak o kıvamda diğil.. mesela 6 saatte falan okunup bitebiliyo..
diyeceğim nedir biliyonuz mu; bayram gazetesi var idi o dönemler, sanırım türkiye gazeteciler derneği’nce yayımlanır, diğer gazeteleri 3-4 güncük tatile girmek zorunda bırakırdı..
ve dolayısıyla bizim birikmiş cumhuriyet’leri eritmenin en güzel günleriydi o bayram günleri.. her güzel şey gibi, bayram gazetesi de yok oluverdi..
****
giresun’da bayram mı dediniz??
yaa güldürmeyin beni.. kim kaldı Allahaşkına? kime gidecez, eli öpülecek kim kaldı, kucaklayacak kim kaldı?
ya ölüp gittiler, ya da büyükşehirlere gittiler, tüm adam gibi adamlar, hanımefendi kadınlar..
geri kalan bi avuç insan da zaten bu sayfaya üyeler..
iyi ki varlar..
****
geçende, yılmaz özdil ne şirin yazmış.. hiç içinde ”bayram” duygusu taşıyan kalmış mıdır, memlekette bayram var gibi midir?
mezar üstüne gitmek, çocuklarımıza bayramlık almak, gelen geçene harçlık vermek, evdeki tüm çikolatayı çaktırmadan yemek falan?
hiç içinizden geliyo mu?
işte bunun hesabını asla veremeyecekler..
****
telefon trafiğiyle idare ettik bu bayram.. unuttuklarım bağışlasınlar, büyüklerimi aradım hep..
küçüklerimce arandım.. arayanların hepsini, asla küfür olmayan o sevgi sözcüğüyle bağrıma bastım;
-”sağol, azzna zçduum, sana da iyi bayramlar”!!!
(yavyum eytuğyuy abimizden dillerimize yerleşmiş bi sesleniştir.. lütfen lütfen lütfen, küfür saymayınız, aşırı sevgi içerir)
****
”nennük” ekini bilir misiniz? giresun dili ve edebiyatına ait kıyıda köşede kalmış olağanüstü bi ektir o..
rahmetli fikret topallı kardeşimin saptamasıdır.. bi nevi kültür hizmetidir.. ”ve” anlamına gelir, ”ile” anlamına gelir..
günün birinde, deyin ki 40 yıl evveldir, fikret’in de bulunduğu büfeye girmiş adam;
-”bana bi maltepe’ynennük kazı kazan ver” demiş..
şaşırıp kalmıştım ilk anlattığında.. artık bu kadarı da olmaz dil üstadlığının demiştim..
fikret’im de yok artık..
ruşen’nennük doğan ve bi de ben yalnız kaldık..
sevdiceğim var olsun..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM