Başkentin buluşma noktası: Ankara Film Festivali

Başkentin buluşma noktası: Ankara Film Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenlenen 33. Ankara Film Festivali devam ediyor.

Başkentin buluşma noktası: Ankara Film Festivali

Bu yıl 33. kez düzenlenen Ankara Film Festivali’nde heyecan sürüyor. Başkentlilerin festivale ilgisi büyük.

Festivalde pazartesi günü Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında Çiğdem Sezgin’in yönettiği “Suna”, Soner Caner imzalı “Mukavemet” ve Onur Ünlü’nün yönettiği “Bomboş” ilk kez Ankara’da gösterim yaptı. Ulusal Yarışma’dan Maryna Er Gorbach imzalı “Klondike”, Ali Kemal Güven’in yönetmenliğindeki “Çilingir Sofrası” ve Ziya Demirel’in yönettiği “Ela ile Hilmi ve Ali” filmleri ise ikinci gösterimlerinde ekiplerinin katılımıyla Ankara izleyicisi ile bir kez daha buluştu.

“Çilingir Sofrası” film ekibi: Selda Taşkın (Kurgu), Seda Özkaraca (Yapımcı), Ali Kemal Güven (Senarist, yönetmen), oyuncular Barış Gönenen ve Ahmet Rıfat Şungar.

Festivaller başta sinemacılarla izleyicinin buluşma noktası. Sadece film sonrası soru cevap imkânı sağlanmasından dolayı da değil. Salondan çıktıktan sonra yönetmenler, oyuncular, yapımcılarla ayak üstü de olsa sohbet etme imkânı verdiği için çok değerli. Festival seyircisinin, özellikle sinemayla ilgili gençlerin çok sevdiği bir filmden çıktıktan sonra film ekipleriyle konuştuktan sonra yüzlerindeki mutluluğu görmek paha biçilemez.

Bunun dışında çekimler, setler gibi yoğun tempoyla çalışan sinemacılar da birbiriyle bir araya geliyor. Böylece yeni arkadaşlıklar doğuyor, samimiyet ilerliyor, yeni proje ihtimalleri konuşuluyor. Ankara da bunun için çok uygun bir yer. Filmlerin gösterildiği Büyülü Fener sineması ve çevresindeki mekânlarda her an bir sanatçıyla karşılaşabiliyorsunuz.

50 DAKİKALIK SÖYLEŞİ

Festivalin pazartesi günkü gösterimlerine dönecek olursak; Ali Kemal Güven’in “Çilingir Sofrası” filminin ikinci günkü gösterimine de ilgi çok büyük oldu. 60 dakikalık filmin soru cevabı tam 50 dakika sürdü. “Çilingir Sofrası”nın sosyolojik hatta politik açıdan söylediği sözler, İstanbul ve Ayvalık’ın ardından Ankara’da da genel olarak beğenildi.

GENÇLERE ULAŞMAK…

Özel Gösterimler – Yakın Tarih bölümü kapsamında ise Aslı Esma Karaca’nın yönettiği “Beyaz Motosiklet” filminin gösterimi yapıldı. 1968’de üniversiteye başlayan ve öğrenci hareketlerine katılan, dönemin öğrenci liderlerinin yanında mücadele eden Tayfur Cinemre’nin motosikleti ile ODTÜ’den başlayıp, işkencehaneye, hapishaneye, arkadaşlarının katledilmesine tanıklığına giden yolculuğunu anlattığı belgeselin söyleşisinde Aslı Esma Karaca, “Çocukluğumdan beri bu hikâyenin peşindeyim, kaçıncı izleyişimizdir bilmiyorum ama her izlediğimde kalbimin aynı şekilde acıdığı bir şey benimki. Bizim aslında yapmaya çalıştığımız şey anlatmak, anlatmak, anlatmak… Bu tandansta olanlar biliyoruz bu belgeselde anlatılanları ama festivalin şöyle bir önemi var ki bilen bilmeyen her türden insana ulaşabilmek, özellikle gençlere ulaşabilmek. Bu çok önemli bizim için” diye konuştu.

Festivalin konuğu olarak Ankara’da bulunan Signe Baumane, mükemmel aşkı bulmaya çalışarak büyüyen Zelma’nın hikâyesini anlatan, Tribeca Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan son filmi “Evlilik Meselem / My Love Affair With Marriage” ve kısa filmlerinden oluşan retrospektifi ile izleyicilerle buluştu.

FESTİVALDE BUGÜN

BÜYÜLÜ FENER – SALON 1-2-3: (11.30) “Korsaj” – y: Marie Kreutzer. (14.00) “Kar ve Ayı” – y: Selcen Ergun, “LCV (Lütfen Cevap Veriniz)” – y: İsmet Kurtuluş & Kaan Arıcı, “Kısa Tatil” – y: Kwon Min-Pyo, Han Sol Seo. (16.30) “Karanlık Gece” – y: Özcan Alper, “Kurak Günler” – y: Emin Alper, “Sınav” – y: Shawkat Amin Korki. (19.00) “Zatopek” – y: David Ondricek, “Bir Hekimin Anıları” – y: Biket İlhan, “107 Anne” – y: Peter Kerekes. (21.15) “Turna Misali” – y: İffet Eren Danışman Boz, “Aİ” – y: Jerzy Skolimowski.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM