Bana Çoktaki Tekliği Öğreten Canım Hocam

Bana Çoktaki Tekliği Öğreten Canım Hocam

Ben onunla çalışırken görüldüğümü bilirdim. Beni görürdü. Yaptığım işi, saçımın modelini, canımın sıkıldığını, heyecanlı olduğumu görürdü. Hepimizin en temel ihtiyacı değil mi görülmek? Onun tanıklığında büyümek umut verdi bana. Benim tanıklık ettiğim ise onun bir gönül işçisi olduğuydu. Yaptığı her şeye gönlünü koyardı.
Bir gün büyük bir şirkette toplantıya gittik. O zamanlar “Biz Bilinci” gibi eğitimler iş dünyasında pek duyulmuş değildi. Şirketin başındaki kişi oldukça yüksek egolu, hava atmayı seven, açıkça diğerlerine tepeden bakan biriydi. Hiç hocamlık değil! Ben daha yirmili yaşlarımın en başında, gençlik başımda duman, idealist ve heyecanlıydım. Toplantıda adamın Doğan Hoca’yı ciddiye almazmış gibi görünen tavırlarına deli olmuştum. Doğan Hocam hiç oralı değildi. Buna daha da sinirleniyordum.
Neyse, bitti toplantı, arabaya bindik, ben açtım ağzımı yumdum gözümü. Nasıl sinirle söyleniyorum adama. Doğan Hoca’ya da sitem ediyorum adama ağzının payını vermedi diye! Doğan Hocam gayet sakin. Bir süre sonra hiçbir engelin üzerinde yükselme imkânı bulamayan, hak verilip harlanmayan öfkem, kendini yakıp sönen kibrit gibi inceden dumanını salıp bitti. Yanı başınızdaki istifini bozmadığında öfkeyi sürdürebilmek zor. Hele de yanınızdaki kişi yüzünde anlayışlı ve şefkatli bir ifadeyle dinlemeyi sürdürüyorsa.
Ben öfkemden ayrışıp sessiz kalınca şöyle dedi; “Ebrucuğum adamın tavrı benim de hiç hoşuma gitmedi ancak benim için önemli olan ulaşabileceğim insanlar. Türkiye’nin birçok yerinde çalışan insanlara ulaşabileceğiz. Üstelik ulaştığımız her bir kişinin bir de ailesi var. Annesi, babası, eşi, sevgilisi, evladı, dostları. Ben yurdumda ulaşabileceğim o insanları düşünüyorum. Şirketin başındaki o kişiyi değil. Bu potansiyel beni heyecanlandırıyor ve bu heyecanı o adama feda etmeye hiç niyetim yok.”
Doğan Hocamın çalışmalarına tanıklık etmek bilgelik denizine dalıp dalıp çıkmak gibiydi.
Neyin önemli olduğu konusunda sarsılmaz bir inancı vardı. Sevgi ve anlayışın insanın içindeki iyiliğin filizlenmesi için ihtiyaç duyulan can suyu olduğuna inanırdı. Bu inançla hayatının her ânında üreten biri olarak yaşadı.
(İYİ Kİ kitabından) – Ebru Tuay
Bir 1 kişi, ayakta ve açık hava görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM