Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
ATATÜRK’ÜN KIZLARI
 • 0
 • 624
 • 28 Temmuz 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Yoksul köylü çocuklarıydı hepsi de.
Zar zor okudular, zar zor yetiştiler. Liseden sonra okula devam edebileni var mıydı, bilemem??
Araştırmak gerek, bu benim işim diğil ki.
****
Garip bi biçimde, hepsi aynı anda var idiler ama. Nasıl denk gelip de oldu bu iş, idrak edilemez??
3’ü de; ne birbirlerinin devamı, ne rakibi, ne takipçisi, ne çırağıydı.
Biri Varto’lu, biri Kars’lı, diğerini unuttum,
Bizimdiler.
****
Veli Ballı. Mehmet Terzi. Mehmet Yurdadön.
Bu memleketin maraton koşucuları. Unutulmaz atlet’leriydiler. Şimdi, tahminen hep bir 70’i geçip 75’lerine merdiven dayamış olmalılar.
Allah ömürlerine ömür katsın, ne denir başka?
****
Bizler, ufaklıktık misal, ekran başlarında.
Malzemeleri yoktu öyle kalitelisinden. Sponsor denen şey ülkemizde bilinmiyordu henüz. Para desen, hayatta hiç görmemişlerdi.
Kampa alınırlar mıydı? Sporculuğun gereği gibi beslenebilirler miydi? Asla emin olamadım.
Bikez bile üzmediler ama milletimizi… O minik kalplerimize;
Akdeniz Oyunları şampiyonluğu, Olimpiyat ikinciliği, Balkan Koşusu birinciliği…
Yaz olimpiyatları rekortmenliği, Avrupa şampiyonluğu, Dünya üçüncülüğü…
Hepsini bir bir getirdiler.
****
Bi keresinde bi tanesi,
Amerika’da, hem de Ermeni terör örgütü asala’nın ölüm tehdidi altında. En önde koştu inatla. Açık ara. Bi başına. Gelin de beni rahat rahat vurun dürbünlü tüfekle, der gibi.
Altın madalyayı aldı geldi.
Mustafa Kemal’in evladıydı çünkü.
****
Bi ötekisi.
Yine yurt dışında… Kanada mı nereydi orası?
Fırladı gitti startla beraber. 42 küsur kilometredir maratonun tamamı, bilirsiniz. 38 km’sini en önde, aslanlar gibi koştu.
Nal topluyordu arkasında kim var kim yoksa. En yakını 2000 metre arkadaydı. Dön bak, göremezdin herifleri? Ama cahillik işte, çorap giymemişti bizimkisi ayaklarına. Dişlerini sıka sıka koştu. Dayandı, dayanabildiği kadar. Belli etmemeye çalıştı çektiği acıyı.
39. km’de yere düştü.
Tabanları patlamıştı. Abdi İpekçi döneminin adam gibi Milliyet Gazetesi’nin spor sayfasındaki kan-revan fotoğrafları gözümün önündedir hala.
Hastanede, maraton tarihinin en görkemli birinciliğini böyle basitçe kaybettiği için Türk milletinden özür diliyordu.
****
(Bunları yetiştiren hoca, İsmail Akçay’dır. Eski maratoncumuz. Emdiği süt helal imiş)
****
Şimdi mi?
Numunelik olsun, bi tane 100 metre atlet’imiz yok. Koşuyu geçtim, Atletizm Federasyonu binasından rica edip bakkala göndersen, çıkıp 50 metre yürümeye adamımız yok.
40 sene evvel 3 tane dünya çapında meşhur maratoncusu olan bi ülkeden ne hallara düşmüşüz, farkında olanımız yok arkadaş?
Hani paylaşıyor herkes şurda-burda; yurt dışından tohum alınmasının yanlışlığını. Ege Adalarındaki Yunan işgalinin yanlışlığını. Kanal İstanbul fikrinin yanlışlığını… Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine dinamit koymanın yanlışlığını…
Sapına kadar yanlış tabi hepsi de, inanın bu daha beteridir.
****
Artık; ay-yıldızlı forma aşığı, prime önem vermeyen, salt kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okutmak için ter döken sporculardan pek kalmadı diye üzülüyorduk.
Köy çocuğun yok! Tarım için tohumu dışarıdan ithal ediyon! Maraton koşmaya atletin kalmamış! Daha kötü ne olabilir falan diye başlarımızı öne eğiyorduk.
Çok şükür voleybolcu kızlarımız yetişti vatanın imdadına. Yalnızca, dünyanın en iyi takımın sahadan silmediler. Aynı zamanda, servisleri, pasları, smaçları kafalarına kafalarına çaktılar, memleketin bilumum düzenbazının, madrabazının. Mustafa Kemal’in kızlarıdır onlar, bi değişimin, karanlıklara kadın elleriyle dur deyişin simgesi, gelen güneşli günlerin müjdecisidirler.
Hoş gelişler ola hepsine.
Askeri, milleti, bayrağıyla çok yaşasın bizim kızlarımız!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM