Aşkın bale hali: La Bayadère

Aşkın bale hali: La Bayadère

Aşkın en hazin ifadelerinden olan La Bayadère balesi; başarılı sanatçıları, ihtişamlı dekor ve kostümleri ile büyülü anlar yaşattı.

Aşkın bale hali: La Bayadère

Süreyya Operası’nda Grand Vals, Saray Dansı, Pas d’Action gibi bölümleri Minkus Gecesi’nde sahnelenen La Bayadère’in bazı kesitlerine dikkatli izleyiciler hâkimdir ancak eserin bütününü izlemek nefes kesen bir deneyim oldu. İDOB’un repertuvarından Ludwig Minkus’un bu en ihtişamlı yapıtı AKM’de sahnelendi. Şıklık ve eşsizliğin doruklarında bir performansla ifade bulan yapıtın koreografisi, klasik balenin babası sayılan Marius Petipa’ya ait.

Türkçesi “Tapınak Dansçısı” olan yapıt üç perdeden oluşuyor. Mekânda baştan sona egzotizm rüzgârları estiren dansçılar, bir destanın mitolojik hikâye anlatıcılarıydılar. Sözsüz bir biçemi izlediğimiz gecede, balet ve balerinler performatif dillerini sapasağlam bir düzlemde konuştular.

HAZİN BİR HİNT ÖYKÜSÜ

Ayşem Sunal Savaşkurt’un düzenleyip sahneye koyduğu La Bayadère, hazin bir konu içeriyor. Eski Hindistan’da geçen olay örgüsü; sonsuz aşk, intikam ve kader gibi kavramlarla dolu. Bunların soyutluğu sanatçıların çarpıcı emekleriyle somutlaşıyor. Prima balet Çağatay Özmen’in asil savaşçı Solor, prima balerina Berin Kocabaşoğlu’nun Solor’un âşık olduğu tapınak dansçısı Nikiya rollerini canlandırdığı yapıtta çok geniş bir sanatçı kadrosu performans gösteriyor. Gamzatti’de ise balerin Merve Topaldemir işinin hakkını veriyor.

KUSURSUZ TINILAR

Balenin ilk perdesi iki ayrı tablodan oluşuyor. Açılışta, bir tapınağın önündeki kutsal ateş dansçılarının ayininden intikam yeminlerine giden bir süreç birleşiyor. Brahman’ın aşk ilanını reddeden Nikiya ve Solor’un gizli aşkları, Solor’un Gamzatti ile evlenmeye razı oluşu, Gamzatti’nin Nikiya’yı yok etmeye yemin edişi, ölüm ve gölgelere giden öykü… İkinci perde, en hareketli ve kalabalık bölüm diyebiliriz. Solo ve kor dö bale koreografilerin bolca harmanlandığı bölümde, Arda Erkara “Altın İdol’ün Dansı” ile salondan tam not aldı. La Bayadère’in en akılda kalıcı koreografilerinden olan ve bir Hint Tanrısı’nın canlandırıldığı parça, balet Erkara’nın etkileyici müziğe ritmik uyan performansıyla daha da değer kazandı. Görünmeyen kahraman orkestranın kusursuz tınıları ruhumuzu dinlendirdi.

La Bayadère’in bir sonraki temsili 30 Mayıs Salı akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnelenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM