Apartman Sahne’nin “Evin Kokusu”

Apartman Sahne’nin “Evin Kokusu”

 Oyunu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Sahnede

Apartman Sahne’nin oyunu “Evin Kokusu” 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 46. kez sahnede…
Oyun Hakkında:

Sıla Erkan, tek kişilik performansı Evin Kokusu’nda İspanyol şair Lorca’nın yazdığı “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundaki 8 ayrı kadın karakteri oynuyor. Seyirciyle interaktif bir ilişki kurarak onları unutmak / hatırlamak ekseninde kendi geçmişlerinde bir yolculuğa çıkartıyor.

Bazen bize çok uzak gelen hikayeler aslında en yakınımızda duranlar olabilir mi? Nerden tanıdığımızı hatırlayamayacak kadar yakın, belki de tam ortasında durduğumuz için bize çok uzak gelen hikayeler… Anlatılan kişilerden hangisinin kendimiz olduğunu düşünürken aslında hepsinin bizim parçamız olduğunu anladığımız bir ana, bir kucaklaşma anına ulaşabilir miyiz? O kucaklaşma anından bakabilirsek, içimizdeki kapıları açmanın yoluna kapıları tamamen kapalı bir evin hikayesinden yola çıkarak ulaşabilir miyiz? 

APARTMAN SAHNE “EVİN KOKUSU”

“Evin Kokusu” tam da böyle bir paylaşma isteğinden, “Bernarda Alba’nın Evi”ne dışarıdan değil; içimizden bir yerden bakma isteğinden doğdu. Lorca’nın bir komşusundan, daha genel perspektifte, içinde bulunduğu dönemin politik koşullarından esinlenerek yazdığı bu oyun, bize bugün bu evin neresinde durduğumuzu sorgulama imkanı sundu.

“Tabi o zamanlar İspanya’da” diye başlayan cümleler kurmak istemedik bu oyunla. O cümleyi yarım bırakıp bugüne ve içimizdeki kadınlara döndük yüzümüzü. Bernarda’yı, kızları, Maria Jozefa’yı, Poncia’yı ve bizi o evin içine hapseden neydi, başka türlü olabilir miydi, olabilir mi diye sorduk kendimize. Aklımıza düşen soruları ve içimizden geçen cevapları paylaştık. Sonra her yeni hikayeyle birlikte yeniden duyduğumuz o koku takıldı burnumuza, evin kokusu…

Nagihan Gürkan’ın yazıp yönettiği, Sıla Erkan’ın oynadığı, Ayşegül Tekin’in dramaturjisini yaptığı Apartman Sahne yapımı “Evin Kokusu”, 4 sezondur pek çok şehir ve sahnede yolculuğuna devam ediyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, 20.30’da Apartman Sahne’de buluşmak üzere…

“Hiçbir şey başka bir şeye dönüşsün istemeyen bir anne. Her şey böyle olduğu gibi kalsın istiyor. Oysaki ben zamanın geçmesini severim. Bir şeylerin değişmesini de. Mesela “Eskiden… ” diye başlayan cümleler kurmak hoşuma gider benim.

-Eskiden eve ailecek oynanan oyunlar vardı hatırlar mısınız?”

Oyunun Künyesi:

Yazan* ve Yöneten: Nagihan Gürkan

Oynayan: Sıla Erkan

Dramaturg: Ayşegül Tekin

Işık ve Ses Kumanda: Fırat Aksal

Oyun Fotoğrafları ve Tanıtım Videosu: Metehan Bayburtlu

Lorca’nın  “Bernarda Alba’nın Evi” metninden hareketle

Oyun Teaser: https://www.instagram.com/reel/CpVivYVjMWJ/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Biletler gişede ve www.tiyatrolar.com.tr’de satışta. Bilgi için 0216 339 9 339 no’lu telefondan veya bilgi@apartmansahne.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM