Altın İskender ‘I Have Electric Dreams’e

Altın İskender ‘I Have Electric Dreams’e

Balkanlar’a Bakış bölümünde gösterilen Emin Alper’in Kurak Günleri’ni izleyici en iyi film seçti.

Altın İskender ‘I Have Electric Dreams’e

63. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde ilk ve ikinci filmlerin yarıştığı Uluslararası Yarışma’da Theo Angelopoulos adına verilen büyük ödül Altın İskender’i (10 bin Avro) Valentina Maurel’in I Have Electric Dreams’i (Belçika-Fransa-Kosta Rika) kazandı. Annesi, kızkardeşi, kedisiyle yaşayan Eva sevgi, şefkat, duyarlılık dolu ergenliğini geride bırakıp şiddet, öfke, acımasızlık dolu yetişkinlerin dünyasıyla karşılaşır. Jüri Özel Ödülü Gümüş İskender’i (5 bin Avro) Michael Koch, İsviçre yapımı A Piece of Sky ile aldı. En iyi yönetmen Bronz İskender ödülü (3 bin Avro) Plan 75 (Japonya-Fransa-Filipinler-Katar) filmiyle Chie Hayakawa’ya verildi.

En iyi kadın oyuncu ödülü Blue Jean’deki (Georgia Oakley/ İngiltere) rolüyle Rosy McEwen’ın oldu. Reinaldo Amien Gutierrez, I Have Electric Dreams’deki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçildi. En iyi sanatsal katkı ödülünü The Dam aldı. (Ali Cherri/ Fransa-Lübnan-Sudan-Katar-Almanya-Sırbistan).

KURAK GÜNLER’E İZLEYİCİ ÖDÜLÜ

Selanikli sinemaseverlerin Türk filmlerine gösterdiği ilgi her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğundu. Balkanlar’a Bakış bölümünde gösterilen Emin Alper’in Kurak Günleri’ni (Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan) izleyici en iyi film seçti.

KOMŞULARLA BULUŞMA ÖDÜLÜ

Meet the Neighbors (Komşularla Buluşma) bölümünde yarışan Marina Er Gorbach’ın çektiği Türkiye-Ukrayna  ortak yapımı Klondike en iyi film (8 bin Avro) seçildi. İnsan Hakları ödülünü Chie Hayakawa’nın Plan 75 filmi aldı. WIFT (Sinema ve TV’de Çalışan Kadınlar) ödülünü Thunder filmiyle (İsviçre) Carmen Jacquier’nin oldu.

Yunan Film Merkezi, Spiros Iakovides’in Black Stone’u ile Asimina Proedru’nun Behind the Haystacks’ini en iyi ulusal filmler seçti. Selanik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gençlik jürisi, Black Stone’u en iyi film seçti. Gençlik Özel Jüri ödülünü Christina Kallas’ın Paris in Harlem’ine (ABD) verdi. Festival programı dünyanın her yanından kadın yönetmenlerin özgün, başarılı, ödünsüz filmleriyle doluydu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM