AİLE

AİLE

Kıymetli Okurlarım,
Büyük bi şevk ve onurla başkanı bulunduğum Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği’nin bileşenlerinden Türk Halk Müziği Koromuz, 10 Haziran Cuma gecesi Tarihi Millet Bahçesi’nde Giresun Türkülerinden oluşan bi dinleti verdi.
Anlatılmaz bi geceydi. O güzelliği yazacak kalem daha üretilmedi. Denemeyeceğim.
Ve 13 Haziran Pazartesi akşamı, dernek merkezimizde, koromuzdaki sevgili yol arkadaşlarımla bi değerlendirme toplantısı için buluştuk. Aşağıda, o toplantıda yaptığım konuşmaya yer vereceğim.
O konuşma ki, nice mevzulara açıklık getirecektir.
İzninizle…
***
Sevgili Arkadaşlarım,
Takdir edersiniz ki, şu yaşıma gelene değin pek çok grubun içinde yer aldım. Kiminin başında, kiminin kıyısında-köşesinde… Örnek vermem gerekirse; Çarşı Grubu’ndan tutun da Çağdaş Müzik Merkezi’ne kadar, Ulus Gazetesi yazı ailesinden tutun da Ülker Gıda personelliğine kadar… Ama ömr-ü hayatımda sizin kadar birbirine bağlı, sizin kadar aile olmuş bi topluluk görmedim. Daha ne isteyebilirim ki, Allah gönlüme göre verdi işte.
Sizlerle şu zamana kadar 2 adet konser gerçekleştirdik. Birincisi kapalı salondaydı. Boş koltuk yoktu. Gayet başarılı bi program yaptınız. Sahne ciddiyetinin ne olduğunu sizlerden, şehrimizdeki diğer koroların dinletilerini de görüp kıyasladıktan sonra, öğrenmiş bulundum. Bu anlamda da teşekkür ederim.
Geçtiğimiz gece ise şehrimizde adeta bi tarih yazdınız. Millet Bahçemizde yer yerinden oynadı. Mekâna ait bilmem kaçyüz sandalye tamamen dolduğu gibi, yerlere oturanlar, çimenlere oturanlar, korkuluklara oturanlar, çevre esnaftan sandalye alanlar, araçlarından seyyar koltuk getirenler derken, sayı saymanın gereği bile kalmadı.
Gecemize gelen insanlardan ve özellikle gurbette yaşayıp canlı yayından takip eden hemşerilerimizden gelen tepkiler gözlerimi yaşarttı. Bilerek ve isteyerek yaşattığımız geçmiş, o günleri bilen herkesi duygulandırdı. Meşalelerle yaptığımız ”güvey atma türküsü” ritüeli ise benzersizdi. En son baktığımızda, o görüntülerin izlenme sayısı 5000’i aşmıştı. Bunlar bu civarda daha önce ulaşılmış başarılar diğildir. Hepimize kutlu olsun!
***
Sevenlerimizden gecemize dair bazı eleştiriler aldık. İnanın bunların hiçbiri yergi diğildi. Birincisi sahnedeki korist sayımıza az dendi, ikincisi giysi uyumsuzluğu vurgulandı, üçüncüsü söylenen türkü sayısı yetersiz bulundu.
Oysa 26 türkü söylenmişti. Yeterliydi. Korist sayısının azlığı ve sahnede tek tip giysi giyilmemesi ise tamamen Koro Şefimiz Tan Türker kardeşimin seçimiydi. Salon konseri olmadığı için bu ”serbestlik” kararını vermişti. Açıkladım, ikna ettim dostlarımızı. Bilgi Yurdu Bölüm Başkanlarının kararlarına karışmadığımı da özellikle vurguladım herkese.
Arada art niyetli çatlak sesler de kulağıma gelmedi diğil! Ama sanatın sadece 1 dalıyla iştigal eden kurumlar bizimle fazla uğraşmasınlar. Hiç tavsiye etmem. Herkes kendisiyle ilgilensin. Bizim çok işimiz gücümüz var, uğraşamayız bu boş sözlerle.
Bencileyin, her birimimizin başına, o işi şehrimde en iyi yapan kişiyi rica etmişim, koymuşum. Onlar da lütfetmiş, beni kırmayıp gelmişler.
İşte müziğin başında Tan Türker var, Fotoğrafın başında Ömer Ermiş var, Belemit’in başında Orhan Sarımehmetoğlu var, Halkoyunlarının başında konservatuar mezunu bi kardeşim var… Bu sayede ben de derneğimizin işleyişine dair diğer detayları rahat rahat çözebilir olmuşum.
Anımsıyor musunuz, 2 buçuk sene önce yola ilk çıkarken hakkımızda söylenenleri? Yapamazlar, beceremezler, o kadar bölümü yürütemezler. Yahu ben daha en baştan beri, ne yapacağımı biliyordum ki zaten!
Şimdi gelin hep birlikte gülelim bu kompleks sahibi insanlara!
***
Bazı bilgiler vereyim, diğer detaylar dediğim nedir?
Mesela İzler Dergisi’ne her ay 4000 TL lazım. Yani her ay 200 dergi satmak zorundayız. 201. derginin parası bizim oluyor ancak… Çok şükür satıyoruz. Sorun yok. Mesela Belemit’in sadece çilek reçelini anlatayım. Daha 10 gün oldu-olmadı, şuana kadar ürünüydü-etiketiydi falan derken 7000 TL’lik fatura oluştu. Tamamı ödendi. Gıda Bölümünde de sorun yok.
Başka örnek vereyim; havalar biraz daha ısındığında, yine Millet Bahçesi’nde 45’lik Plak Geceleri ve Yeşilçam Nostalji Film Geceleri yapacağız. Bunları da ücretsiz sunmak niyetindeyiz, insanlar bizi görünce ”eyvah davetiye satmaya geldiler” dememeli.
Başka örnek vereyim; yeni sezonda Tiyatro, Resim vb. gibi dalları da ekleyeceğiz kurslarımıza. Başladık şimdiden çalışmalarına.
Başka örnek vereyim; Hilalspor’umuzu hayata geçirmeye çalışıyoruz. İstanbul’daki G.Saraylı dostlarımızla dirsek temasındayız. Hilalspor bambaşka bişey. Giresunspor‘un bile temeli… Öyle dandik bişey kuracak olsak, çoktan sahalardaydık…
Yani sevgili arkadaşlarım, Dernek Başkanı sıfatımla benim görev alanım bunlar… Tutup da misal Tan Hocam gibi bi pırlanta varken koroyu ben yönetecek diğilim yani!!!!!! Veya Ömer Ermiş gibi bi değer varken, tutup da fotoğraf kurslarını ben verecek diğilim yani!!!!
***
Hepinize çok teşekkür ediyorum.
Hepinizi çok seviyorum.
Daha çok işler başaracağız, hadi şimdi bi güzel dinlenin.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM