Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı kadın hakları savunucusu ve feminist yazar Nawal El Saadawi 89 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatını kadınların sesinin daha çok duyulmasına adayan Saadawi, verdiği son röportajlardan birinde, “Dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor” diyordu.

Sozcu.com.tr

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı feminist yazar ve kadın hakları savunucusu Nawal El Saadawi, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ülke medyasında yer alan haberlere göre bir süredir hastalığı nedeniyle tedavi gören Saadawi’nin Kahire’de yaşamını yitirdiği belirtildi. Saadawi’nin ölüm sebebine ilişkin bir detay ise paylaşılmadı.

Yaşamını kadın haklarını savunarak geçiren Saadawi, kendi yaşadığı zorlukları da kitaplarında anlatmasıyla biliniyordu. Sık sık ölüm tehditleri alan Saadawi, “Bana vahşi ve tehlikeli bir kadın olduğumu söylüyorlardı. Ben gerçekleri konuşuyorum. Gerçekler vahşi ve tehlikelidir” ifadelerini kullanıyordu.

1931 yılında Kahire’de dünyaya gelen Saadawi, dokuz çocuklu ailenin ikinci çocuğuydu. İlk romanını 13 yaşında yazan ünlü yazarın babası hükümet yetkilisi olarak çalışıyor, annesi ise varlıklı bir aileden geliyordu. Ailesi onu 10 yaşında evlendirmek istedi ancak buna karşı çıktı.

‘ARKASINI ASLA DÖNMEZ’

Annesinin de desteğini alan Saadawi, eğitim hayatına yönelse de, kız çocuklarının erkeklere göre daha az değerli görüldüğünü erken yaşlarda fark etti. Buna karşı çocuk yaşta mücadele etmek zorunda kalan Saadawi’yi en iyi yakın arkadaşı ve çevirmeni Omnia Amin anlatıyor.

2020’de BBC’ye konuşan Omnia Amin, “O savaşçı bir ruhla dünyaya geldi. Onun gibi insanlara nadir rastlanır. Yanlış ve yolunda gitmeyen bir şey gördüğünde konuşur, asla arkasını dönmez” demişti.

‘SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ’

Uzun yıllar ABD’de sürgün hayatı yaşayan Saadawi, 1996 yılında ülkesine dönebilmişti. 2004 yılında Başkanlık seçimlerine de giren Saadawi, 2018’de BBC’ye verdiği bir röportajda eleştirilerinin tonunu düşürmesi önerisine, “Hayır, daha fazla konuşmalıyım. Daha agresif olmalıyım. Çünkü dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor. Yüksek sesle konuşuyorum çünkü öfkeliyim” karşılığını vermişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM