500 yıllık gelenek Çomakdağ Köyü,

500 yıllık gelenek Çomakdağ Köyü,

500 yıllık gelenek

 
500 yıllık gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı Çomakdağ Köyü, özgün yapısını koruyabilmiş ender yerlerden biri… Kadınların renkli kıyafetleri, taş evleri ve süslü ahşap kapılarında yüzlerce yıllık tarih yaşatılıyor…
Yaşar ANTER

Muğla’nın Milas İlçesi’ne 35 km uzaklıktaki Beşparmak Dağları’nın tepelerinde 500 yıl önce korsan saldırılarından korunmak için kurulan Yörük Köyü Çomakdağ o gün bugündür geleneklerini yaşatıyor. Güne başlarına çiçek takarak başlayan kadınlar, yöresel kıyafetleri ile yaşamlarını sürdürüyorlar. 400 yıllık taş evleri ile Ege’de kültür turizminin en çok ilgi gören köylerin arasında yerini aldı.

GÜL KOKULU KADINLAR

Yöresel kıyafetler ve evlerde kullanılan eşyaların yüzyıllardır korunduğunu belirten tur rehberi Müjdat Akgün, “Köylülerin başlarına yörenin çiçeklerini otlarını takarak güne başlamaları bir gelenektir. Bu yüzden onlara ‘Gül Kokulu Çomakdağlılar’ denir. Güzel kokmak güzel görünmek için ve yeşile doğaya saygılarından ötürü başlarına çiçek ve ot takarlar. Yörük Köyü neredeyse 500 yıllık geleneklerini unutmadan günümüze kadar taşımışlar. Köy son yıllarda kültür turizminin vazgeçilmez öğesi haline geldi. Köye turlar düzenlenmeye başladı. Gelen turistler için köy meydanında pazar kurulur, yemekler yapılır ve 400 yıllık köy düğünleri gerçekleştirilir” dedi.

Çomakdağ’da kadınlar ile kız çocuklarının rengarenk giysileri, altın takıları ve başlarını süsleyen çiçeklerle yerli ve
yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

CENNETTEN BİR KÖŞE

Milas Kaymakamlığı, Çomakdağ Köyü Muhtarlığı, ÇOKDER (Çomakdağ Kızılağaç Köyü ve Havalisi Kültür, Turizm, Araştırma ve Geliştirme Derneği) ve TÜRSAB tarafından hazırlanıp geliştirilen kültür projesi kapsamında kış aylarında ulusal ve uluslar arası fuarlarda yapılan tanıtımların ardından köye turist akını yaşandı. Euromos, Hereklia ve Gadelea harabeleri üçgeninin tam ortasında kalan, çam ağaçları ve  meyve bahçeleri ile cennetten bir köşeyi andıran Çomakdağ’ın tanıtımında çiçek başlı kadınların önemli rolü bulunuyor.

Anadolu’da Moğol akınlarından kaçan Türkmenlerin ilk olarak 14. yüzyılda Çomakdağ çevresine yerleştikleri bilinmekte.

TURİSTLER AKIN EDİYOR

Çokder Başkanı Hasan Yıldırım, “Çomakdağlı Köylülerin kültür turizmine olan ilgisi ve fedakarlığı köye turist gelmesini sağladı. Muğla’ya deniz, kum, güneş turizmi için ile gelen turistler bir saat uzaklıkta bulunan köyde kendilerini tarihin içinde buluyor. Çomakdağ’a olan ilginin gittikçe artması üzerine bölgede bulunan İkiztaş Köyü’nde doğa ve yayla turizmini, Kargıcak Köyü’nde ise av turizmini geliştirmek için bu yıldan itibaren gerekli projeleri hazırlamaya başladık. Bölgenin turizm alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatımızı yaptık. Önümüzdeki yıldan itibaren Çomakdağ’da tarihi evleri, turist konağı haline getirip, gelen turistlerin geceleri de burada konaklamalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM