• DOLAR
  $2.321,1400
 • EURO
  $1,0599
 • ALTIN
  $51.046,1200
 • BIST
  $241,7900

Osman Kavala, sevdiği şarkıları Açık Radyo için seçti

Osman Kavala, sevdiği şarkıları Açık Radyo için seçti

Banu Kanıbelli, Açık Radyo’da yayımlanan “Sahibine Şarkılar” programında 1144 gündür cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala’nın sevdiği şarkılara “Silivri’den gelen mektup: Kavala’nın şarkıları” başlığıyla yer verdi.

 

Açık Radyo’da “Sahibine Şarkılar” programını yapan Banu Kanıbelli, bugün görülecek duruşma öncesinde 1144 gündür cezaevinde olan ve kültür alanına katkılarıyla tanınan iş insanı Osman Kavala’nın sevdiği şarkıları çaldı.

Programına  “Nerede olursa olsun ve biz nerede olursak olalım, Kavala’nın şarkılarına kulak verdiğimizde biz de, daha güzel ve diğerkam olacağız kuşkusuz” ifadeleriyle başlayan Kanıbelli, “Osman Kavala’nın sözünün ve sevdiği şarkıların elçisi olduk” dedi ve Kavala’nın kendilerine yolladığı mektubu okudu.

Osman Kavala’nın Banu Kanıbelli’ye gönderdiği mektup şöyle:

“Sevgili Banu Hanım,

Açık Radyo’da sevdiğim şarkıların çalınacağı bir program yapma düşünceniz, beni çok heyecanlandırdı. Ama sonra da telaşlandırdı. İnsanın en sevdiği şarkıları seçmesi hiç de kolay değilmiş. Sonunda Türk müziğini ve klasik Batı müziğini ayrı tutmak suretiyle karara varabildim.

Düşünceniz için tekrar çok teşekkür ederim. Bu vesileyle Prince Claus Ödülü’nü kazandığı için Açık Radyo ailesini en içten dileklerimle tebrik ediyorum.

Çok sevdiğim Yunan ezgilerinden birini seçmek, özellikle Theodorakis ile Hadjidakis arasında seçim yapmakta zorlandım. Yunanistan’la ilişkilerin gergin olduğu 80’li yıllarda Aziz Nesin ve Theodorakis barış girişimi başlatmışlardı. Ben de kurulan ‘Türkiye Yunanistan Dostluk Derneği’ üyesi olarak bu büyük sanatçıyı, barış insanını tanıma fırsatı buldum. Daha sonra Hadjidakis ile de tanıştım. O da parlak zekaya sahip son derece yaratıcı, esprili bir sanatçıydı. ‘Türkler ve Yunanlıların birlikte başardığı en önemli iş, yarattıkları düşmanlıktır. Mikis, Türkiye’ye gelip bunu bozmaya çalışıyor.’ demişti. Anlaşılan, geçen yıllar bu ortak eserimizde hasara yol açmamış. Hadjidakis’in ‘Pire’nin Çocukları’ (Ta paidia tou Peiraia) şarkısı ile başlayabilir misiniz?”

“Silivri’den gelen mektup: Kavala’nın şarkıları” başlıklı yayında yer alan, Kavala’nın sevdiği diğer şarkılar ve şarkılara dair yazdıkları ise şöyle:

Georges Moustaki – “En Méditerrannée”

“Burada, avluda yürürken en sık aklıma gelen ve ıslıkla seslendirmeye çalıştığım Georges Moustaki’nin “En Méditerrannée” şarkısı. Gökyüzü bazen buradan da deniz gibi görünüyor.”

Leonard Cohen – “Suzanne”

“‘Suzanne’de melodiyle sözler arasında müthiş bir uyum var. Leonard Cohen, İsa’nın hikâyesini yalın bir biçimde yorumlayarak Suzanne’e olan hislerini tinselliğin alanına ulaştırmış. Biliyorum Açık Radyo’da âdet değildir ama bu şarkıyı Ayşe Buğra’ya yollayabilir miyim?”

Mercedes Sosa – “Gracias a la vida”

“Ayşe ile gittiğimiz Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserinde Mercedes Sosa, ‘Sólo le pido a Dios’u söylerken sahnenin arkasından dolunay yükselmeye başladı. Sosa, ‘Gracias a la vida’yı da seslendirdi. Bizi söylediklerine inandırmak için Sosa’nın doğa üstü güçlerini kullandığını düşünmüştük. Tercihimi ‘Gracias a la vida’ için kullanayım. Ben de sık sık hayata teşekkür ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne daha enerjik ve keyifli başlayabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artabilir. Seyahat ve tatil planları, kurslar ve eğitimler, hobiler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızda adım atmaktan çekinmeyin. Fikirlerinizin ve planlarınızın peşinden gidebilirsiniz. Teklif sunabilir, tekliflerinizden olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yurtdışı bağlantıları, gelecek planları gündeminizde olabilir. Finansal alanda rutininizin dışına çıkmak isteyebilir, bir yenilik. yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyifli görüşmeler, iletişimde uzlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren hızlı ve hareketli bir tempoda olabilirsiniz. İş ve özel hayatınızda iletişim trafiğiniz artabilir. Planlarınızı uygulamaya koymak için destekleyici bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işaretçi rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Kitlelere hitap etme, sosyal medya çalışmaları gündeme gelebilir. Gizli, saklı konular ortaya çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren sizin için keyifli ve destekleyici enerjiler hakim olacak. Ek iş ve projeler, iş görüşmeleri ve teklifler gündeme gelebilir. Akşam saatlerinde dinlenme, rahatlama arzusunda olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili hareket geçebilirsiniz. İlişkilerinizde adımlar atabilir, ortak çalışmalar ve fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Akşam saatlerinde akıl ve duygu birleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlarla karşılaşabilir, ilahi adalet durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğitim, seyahat konularında gelişmeler olabilir. Sözlerinizin gücü artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik planlarınıza odaklanabilir, iş ve özel hayatınızda ileriye dair planlamalar ve programlar yapabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler alınabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46