Fildişi Kulesine Çekilmeyen Bilim İnsanı – Kerim Altınok

Fildişi Kulesine Çekilmeyen Bilim İnsanı – Kerim Altınok

Doğan Cüceloğlu’nu İnsan İnsana kitabıyla tanıdım. Görme engelli olduğum için kitapları gönüllülerin okuduğu kasetlerden dinliyordum. Doğan Hoca’nın kitabı da ilk seslendirilen eserler arasındaydı. Son derece sıcak ve anlaşılır bir dili vardı. Yirmili yaşlarımın başındayım, psikoloji kitaplarına merak sarmışım. Adler, Freud, Fromm okuyorum. İşte tam bu dönemde, hem de kendi ülkemden çıkan bir yazar. Psikolojiyi daha da sevdiriyor insana. (…) İlk defa 1990’ların ortasına doğru bir konferansta dinliyorum Doğan Hoca’yı. Öyle içten, bize yakın, halk diliyle konuşuyor ki. Hem modern hem milletimizin değerlerini özümsemiş, onlarla yaşıyor.
Hocanın bir sözü yer ediyor aklımda; “Canda özür olmaz.”
Aradan yine yıllar geçiyor. Hocanın birkaç kitabını daha okuyorum. Hep aynı üslup, aynı yakınlık. Yavaş yavaş bakış açısını kavrıyorum.
(…)
Amerika’da dersler veren bir profesör ama Anadolu insanı olma özelliğini hiç yitirmemiş.
Hoca YGA’lı gençlerle atölye çalışmaları yapıyor. Binlerce gencin katıldığı YGA zirvelerinde konuşuyor.
Doğan Hoca’yı bire bir tanıdıktan sonra gündelik hayatındaki tavrıyla kitap ve söyleşilerindeki üslubunun ne kadar uyumlu olduğunu anlıyorum.
Bir gün Adana’da bir eğitim kurumunda yapacağı konuşmaya katılmak üzere beni ve kardeşimi davet ediyor. Adana’ya uçakta birlikte gidiyoruz. Orada gençlere birlikte konuşuyoruz. Ne büyük bir mutluluk benim için.
Bir seferinde de YGA’lı gençlerle Malatya’ya yetimler evini ziyarete gidiyoruz. Doğan Hoca da bizimle. Uçakta sohbet ediyoruz. Yetimler evine geldiğimizde hoca çocukların oyun odasına giriyor ve onların arasına yere, halının üstüne oturuyor. Minikler hemen etrafını sarıyorlar. Aralarında sıcacık bir diyalog başlıyor. O anda aklıma hocanın kitap ve söyleşilerinde bahsettiği “Çocuklarla büyük insanla konuşurcasına konuşacaksınız ve onların göz seviyesine ineceksiniz,” ilkesi geliyor.
Doğan Hoca’ya kardeşim Selim’le yazdığımız kitabımız Karanlığın Rengi Beyaz’ı takdim ediyoruz. Okuyor, yorumlarını paylaşıyor bizimle. Kısa bir süre sonra Gerçek Özgürlük adlı kitabını yazmaya başlıyor. Bu kitapta ülkemizde engelli olarak yaşamını sürdüren ve önüne çıkan zorlukları aşmak için yoğun mücadele göstermiş insanlara yer verecek. Bu maksatla eşi Yıldız Hanım’la evimize bizi ziyarete geliyorlar. Hoca Karanlığın Rengi Beyaz’dan altını çizdiği satırları bizimle paylaşıyor. Sorular soruyor, notlar alıyor. Doyumsuz ânlar, hızla geçiyor. Nihayet Gerçek Özgürlük yayımlanıyor. (…) Böylece topluma biraz da gözlerden uzak kalan bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu kitapla ilgili olarak tanımadığımız çok sayıda insan bize ulaşıyor ve kitabı okuduklarından, çok zenginleştiklerinden söz ediyorlar.
(…)
Doğan Hoca’nın anlattığı kavramlardan beni en çok etkileyeni “tanıklık”tır. Çocuk ilk kez gördüğü şeyi annesi ve babasıyla mutlaka paylaşmak ister. Onların tanık olmalarını arzu eder. Doğru eğitimin ilk adımı budur. Kanımca bu istek insanda ömür boyu devam eder. Kendi hayatımda da sık sık gözlemliyorum ve hep Doğan Hoca’yı anıyorum.
O bir bilim insanıydı ama asla fil dişi kulesine çekilmemişti. İnsan sevgisi o kadar fazlaydı ki toplum içinde olmayı çok severdi. Zaman zaman toplu taşımayı kullanır, tramvaya binerdi.
Hocayı telefonla arar, hatırını sorardık. Çok yoğundu, kitaplarıyla uğraşıyor, konferanslara, televizyon programlarına gidip geliyordu. O nedenle rahatsız etmekten de çekinirdik doğrusu. Vefatından bir ay kadar önce hoca aradı; “Yahu abi nerelerdesiniz, aramıyorsunuz,” dedi. Yakın hissettiklerine yaşça küçük de olsalar o tatlı şivesiyle “abi” diye hitap ederdi. Öyle de hatırşinas ve yüce gönüllüydü. Sonrasında hocayı yitirdik.
Işıklar içinde uyusun. Arkasında büyük bir kültür mirası ve örnek bir yaşam bıraktı.
İYİ Kİ kitabından – Kerim Altınok
Bir 5 kişi görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM