33. Ankara Film Festivali’nde büyük ödülleri ‘Kurak Günler’ ve ‘Karanlık Gece’ kazandı

33. Ankara Film Festivali’nde büyük ödülleri ‘Kurak Günler’ ve ‘Karanlık Gece’ kazandı

Emin Alper’in “Kurak Günler” filmi toplamda 6 ödül kazandı. Özcan Alper “Karanlık Gece” filmiyle üç ödül aldı. “Klondike” filmi ise teknik ödüllerden üçünün sahibi oldu. En iyi kısa film, Benhür Bolhava’nın “Koyun” filmi seçildi. Belgesel ödülü ise Mahmut Fazıl Coşkun’un “Crossroads” filmine gitti.

33. Ankara Film Festivali'nde büyük ödülleri'Kurak Günler' ve'Karanlık Gece' kazandı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 33. Ankara Film Festivali, yoğun ilgiyle geçen film gösterimlerinin ardından CerModern’de düzenlenen kapanış ve ödül Töreni ile önceki gün sona erdi. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Emin Alper’in “Kurak Günler” filmine verildi. En İyi Yönetmen Ödülü “Karanlık Gece” filmiyle Özcan Alper’in oldu.

Yıl boyunca önceki festivallerden ödülle dönen filmlerin bir araya geldiği yarışmada jürinin işi zordu. Jüri başkanı Pelin Esmer de karar vermekte zorlandıklarını ifade ederken normalde olmayan iki kategoride daha ödül verildi. En İyi Film Ödülü’nden önce açıklanan Jüri Özel Ödülü, “Karanlık Gece” filmiyle Özcan Alper’in oldu. Çekişmeye sahne olacağı beklenen En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde de ödülü “Kurak Günler” ile Selahattin Paşalı kazandı. Bu kategoriye de Mansiyon Ödülü eklenirken, ödül “Çilingir Sofrası” filmiyle Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e verildi. “Karanlık Gece” filmindeki oyunculuğu beğeni toplayan Berkay Ateş ise Antalya’nın ardından Ankara’dan da ödülsüz döndü.

ÇİĞDEM MATER’E SELAM

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı programda ödül kazananların konuşmaları da geceye damga vurdu. Emin Alper, ödülünü Gezi Direnişi davası nedeniyle tutuklu bulunan, filminin ortak yapımcısı Çiğdem Mater’i selamlayarak aldı ve “Çok fazla konuşmaya gerek yok, biz filmlerimizle konuşuyoruz. Ve bütün zorluklara ve engellemelere rağmen filmlerimizle konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘SANAT POLİTİKTİR’

Özcan Alper ise zor günlerden geçildiğini belirterek “Sinema ve sanat politiktir. Bunu tartışmak bence absürt olan. Bütün filmleri de izlediğim ve bildiğim için şunu söylemek istiyorum: Biz filmlerimizle her zaman güçlülerin, iktidarların, çoğunlukların yanında değil, ezilenlerin, sesi duyulmayanların ve ötekilerin yanındayız. Buradayız. Sinema yapmaya devam edeceğiz” dedi.

KADIN ROLLERİ VURGUSU

Bu yıl İstanbul ve Adana’dan sonra Ankara’dan ödülle dönen Ece Yüksel ödül konuşmasında üzerine çalışılabilecek ve kafa yorulması gereken kadın rollerinin çoğalması gerektiğini vurguladı. Yine İstanbul ve Adana’dan sonra Barış Gönenen ile birlikte üçüncü kez ödül kazanan Ahmet Rıfat Şungar da “Meslektaşlarımın heyecanını gördükçe benim de heyecanımın düşmemesine feyz oluyorlar. Ödülü toksik maskülenliğin bu kadar hâkim olduğu bu coğrafyada kendi olabilmek için çaba harcayanlara adamak istiyorum” diye konuştu.

‘DİPLOMAMI İPTAL EDEMEZLER’

En İyi Kurgu Ödülü’nü Eytan İpeker’le paylaşan Özcan Vardar, sahnede Gezi davasında tutuklanan yapımcı Çiğdem Mater’e, beş aydır cezaevinde olan kurgucu Erhan Örs ve Boğaziçi direnişine selam yolladı. Vardar, “Yaklaşık bir ay önce Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde şimdikine benzer bir konuşma yapmıştım ve ödülümü Boğaziçi’ndeki zorbalıklara direnen arkadaşlarıma adamıştım. Akabinde üniversiteye girişimi yasakladılar. Mezun kartım iptal edildi ama ben bu ödülümü de orada kabul etmeyen, vazgeçmeyen arkadaşlarıma ithaf ediyorum. Sonuçta herhalde diplomamı iptal edemeyecekler” diye konuştu.

(En İyi Belgesel Film Ödülü’nü “Crossroads” filmine gazetemizin yazarı ve Kültür Servisi Şefi Yazgülü Aldoğan sundu.)

İŞTE TÜM ÖDÜLLER

En İyi Film: Kurak Günler – Emin Alper, Jüri Özel Ödülü: Özcan Alper – Karanlık Gece, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel, En İyi Yönetmen: Özcan Alper, Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Emin Alper, En İyi Kadın Oyuncu: Ece Yüksel – Ela ile Hilmi ve Ali, En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı – Kurak Günler, Mansiyon Ödülü: Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen – Çilingir Sofrası, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Selin Yeninci – Kurak Günler, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdem Şenocak – Kurak Günler, En İyi Sanat Yönetmeni: Mariia Denysenko, Andrii Hrechyshkin ve Vitaliy Sudarkov – Klondike, En İyi Görüntü Yönetmeni: Sviatoslav Bulakovskyi – Klondike, En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler, En İyi Özgün Müzik: Zviad Mgbery – Klondike, SİYAD En İyi Film Ödülü: Karanlık Gece.

En İyi Belgesel Film: Crossroads – Mahmut Fazıl Coşkun.

En İyi Kısa Film: Koyun – Benhür Bolhava.

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği: Her Şeyi Hatırlarmış Gibi / Yönetmen-Senarist: Barış Fert, yapımcı: İpek Erden.

VEKAM Özel Ödülü: Kadir Uluç – Gordion’un Çobanları.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM