Bu Yolculuğa Hiç Çıkamayabilirdim

Bu Yolculuğa Hiç Çıkamayabilirdim

Daha dün gibi hatırlıyorum ilk görüştüğümüz zamanı. İçim içime sığmıyordu. Doğan dayımı görüp sonunda onunla birlikte vakit geçirmek şahane bir duyguydu. Ben ne diyeceğimi çok bilemesem de o konuştukça sanki onun konuşması beni de açıyor gibiydi. Böyle içindeki cesaret ve özgüveni âdeta bana aşılıyor gibi hissediyordum. İlk günden itibaren her görüşmemizde bana benimle gurur duyduğunu söylerdi. O sözleri dayımdan duymanın verdiği mutlulukla karşılaştıracağım sayılı şey vardır hayatımda.
İlerleyen zamanlarda görüşmelerimiz düzenli bir şekilde devam etti. Ben kendisinin vakti müsait oldukça ziyaretine gidip, ağzından çıkan her kelimeyi hayatıma en iyi şekilde nasıl uyarlayabilirim diye bakıyordum. Bu sadece konuşmasından ibaret değildi tabii. Onunla çıktığımızda dışarıda yürürken etrafına tebessümüyle yaydığı inanılmaz enerji olsun, hayvanlara olan şefkati olsun, insanların onu gördüğünde yaşadığı heyecanı aynı heyecanla onlara yansıtması olsun.
Dayımın gerek davranış ve tavsiyeleri gerekse beni okuma konusunda cesaretlendirmesi ile hayatı yeniden keşfetme heyecanı yakalamış, çok farklı bir kişi haline geldiğimi fark ediyordum. Bu süreç hayatımda ve hayal dünyamda yepyeni kapılar açtı. İkinci sene sonrasında okulda sosyal faaliyetlere katılan ve kendine güvenen bambaşka bir ben olmuştum. Ve bu, lise mezuniyetime kadar artarak devam etti. Artık ne istediğini bilen ve ayakları daha sağlam yere basan bir Mustafa vardı.
Üniversite sınavları sonrasında Türkiye’deki üniversitelere girmeye yeterli derecede bir puan almış olsam da içimde yurt dışına gidip okuma arzusunu dizginleyemiyordum. Bundan ilk olarak dayıma bahsettim. Kendisi benim mentorum olduğu için onun önerisi doğrultusunda hareket etmek istiyordum. Daha dün gibi hatırlıyorum o konuşmayı. Nedenlerimi, düşüncelerimi sorarak en ince ayrıntısına kadar dinledi. Hatta sonrasında seçtiğim üniversitenin eğitim düzeyinden öğretici kadrosuna kadar beraber inceledik.
Eğitimle başlayıp sonrasında çalışma hayatına evrilerek devam eden ilk yurt dışı maceram böylelikle başladı. O süreçte de sürekli irtibat halindeydik. Bana e-postayla tavsiye ettiği kitap isimlerini gönderir, yabancı kaynaklardan da en iyi şekilde faydalanmam gerektiğini söylerdi. Türkiye’ye geldiğim zaman ilk iş her zaman benim için Doğan dayımı görmekti.
Kendisini ziyaret ettiğim süreçte fikirleri ve paylaşımlarıyla gerçekten bana çok destek olan dayımın değerli eşi Yıldız abla ve kızı Umay’dan da söz etmeden geçemeyeceğim. Samimiyetlerinden ötürü hiçbir zaman evlerinde dışarıdan gelmiş biri gibi hissetmedim. Hep oranın parçası gibiydim. Birlikte yediğimiz akşam yemekleri olsun, sonrasında bana sordukları sorular, ilgiyle dinledikleri zamanlar olsun benim için çok değerli anılar.
Dayımla paylaştığım her ânın çok farklı etkileri oldu hayatıma. Onunla paylaştığımız birkaç saat sonrasında gelen sanki binlerce sayfalık kitap okumuşluk hissi ve bununla birlikte oluşan farkındalıklar yepyeni kapılar açtı bilincimde. Samimiyetle ve içten söylenmiş “Seninle gurur duyuyorum Mustafa,” cümlesinin bana verdiği sözlü etkinin, cesaretin benzeri daha etkili bir söz yok sanırsam hayatımda.
Kendi potansiyelime ve yeteneklerime giden yolda her daim yanımda olan mentorum, öğretmenim, en yakın dostum Doğan dayımı arkasında bıraktığı güzel ânları ve anıları en iyi şekilde yaşatma temennisi ile ebediyete uğurladık.
Onu kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yazmaktan ziyade benim asıl niyetim, kendisini tanımış olmanın güzelliklerinden elimden geldiğince bahsedebilmekti. Kendisine vefatından bir hafta önce, doğum gününde normal kutlamalarıma nazaran ilk defa daha uzun ve şükranlarımı ileten bir mesaj yazmıştım ve bu onu çok mutlu etmişti. Bu da bir nevi benim için kendisiyle vedalaşma olmuştu. O günden sonra sevdiklerimle yapacağım paylaşımları ve güzellikleri ertelememeyi öğrendim.
Mesajı da sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Dayıcım selamlar,
Son zamanlarda bulunduğum proje itibarıyla biraz daha kendimi dinleyebileceğim bir bölgede yaşıyorum. Bir aydır buradayım ve nasipse hafta sonu döneceğim. Bu süreç bana gerçekten çok farklı şeyler öğretti. Öncelikle gördüklerim ve yaşadığım olaylardan ötürü şükür duygumun geliştiğine inanıyorum. Bu süreçte yanımda getirdiğim kitaplarla da kendime daha düzenli bir okuma planı çıkarıp takip etme imkânım oldu. Genel olarak kendime dair yaşanmışlıkları daha derin düşünerek süzgeçten geçirme şansını elde etmek benim için güzel bir fırsattı.
Bulunduğum bu yolculukta gerçekten etkiniz ve destekleriniz için çok müteşekkirim. Sizin vesilenizle başlayan maceramın bana kazandırdığı gerek uluslararası tecrübeler gerekse kendi içimde potansiyelimi keşfetme şansını elde etmemi sağlayacak anılar beni bu anda olduğum kişi yaptı. Bu benim için hiç olamayabilirdi ve bu yolculuğa hiç çıkamayabilirdim de. Sizin gibi bir mentora sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.
Yeni yaşınız kutlu olsun dayıcığım. Daha nice kitaplarınızı okuyacağımız, sohbetlerinizi dinleyebileceğimiz, sağlıklı ve huzurlu yaşlar diliyorum.
(İYİ Kİ Kitabından – Mustafa Şahin )
Bir 2 kişi görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM