• DOLAR
  $2.193,7400
 • EURO
  $1,3207
 • ALTIN
  $55.822,4200
 • BIST
  $269,6800

AB İnsan Hakları Kısa Film yarışması

AB İnsan Hakları Kısa Film yarışması

sonuçlandı

Çevrimiçi yapılan bir ödül töreniyle sona eren yarışmada iki kategoride toplam 7 ödül verildi.

“Şin” (Yas), Mehmet İsmail Çeçen

Bu yıl 10. kez düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması çevrimiçi yapılan bir ödül törteniyle sonuçlandı. İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorilerinde 18 filmin finale kaldığı yarışmada toplam 7 film ödül aldı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ “ŞİN” ADLI FİLMİN OLDU

İnsan Hakları kategorisinde finale kalan 11 film arasında Mehmet İsmail Çeçen’in “Şin” (Yas) adlı filmi birinciliğe değer bulundu. Jüri ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: “Türkiye’nin doğusunda tarihi çelişkilerin zorladığı akıl almaz durumlara çarpıcı bir bakış atan film “Antigone”den beri insanlığı meşgul eden bir meselenin yeni bir yorumunu sunuyor. İnsanların dilediği yerde yaşama ve gömülme hakkını sinema sanatının enstrümanlarını incelikle kullanarak sade ve vurucu bir dille; filmin tekniğini belki de en alt seviyede izleyiciye hissettirerek anlattığı için ödüle değer bulunmuştur”

İnsan Hakları kategorisinde Mustafa Orhon’un “No Place To Live” adlı filmi ikinciliğe, İbrahim Sertaç Kasaplar’ın “Zorunda” adlı filmi ise üçüncüğle değer bulundu. Jüri ayrıca Ceylan Beyoğlu’nun “İğne” adlı filmiyle Deniz Altun’un “Asit Yağmuru” adlı filmini Jüri Özel Ödülü ile ödüllendirdi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÖDÜLÜ “MEMTEVRİ”YE VERİLDİ

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisinde jüri birincilik ödülünü Fatih Ertekin’in “Memtevri” (Yaylacı) adlı filmine verirken gerekçesini şöyle açıkladı: “Kadının yaşam, eğitim, kendini ifade ve emeğinin değerinin verilmesi hakkını naif ve samimi bir biçimde belgesel sinemanın özgünlüğü ile anlatabilmesindeki başarısı dikkat çekicidir. Özellikle izleyiciyi yakalayan film tekniğine ilişkin ustalığı ve yalın anlatımıyla çağdaş belgeselcilikte dünya standartlarında bir yapım olarak değerlendirilmiştir. Bir küçük evrenden taşınan konunun evrensel vurgularının en sade ve çarpıcı haliyle aktarılabilmesinde üstün yaklaşımı nedeniyle ödüle değer bulunmuştur.”

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorosinde jüri ayrıca Fehmi Öztürk’ün “Free Fun” adlı filmini Jüri Özel Ödülü’ne değer buldu.

“Free Fun”, Fehmi Öztürk

Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması Ödül Töreni öncesinde buluşarak finalist filmler arasından kazananları belirleyen jüri; Oyuncu ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı Sözcüsü Sn. Songül Öden, Yapımcı ve Yönetmen Sn. Semra Güzel Korver, Eleştirmen ve Oyuncu Sn. Emrah Kolukısa, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sinema Televizyon Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon, Gazeteci ve Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Sn. Doğan Şentürk’ten oluşuyor. Ön jüride ise Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çağla Karabağ, film eleştirmeni ve SİYAD Sinema Yazarları Derneği üyelerinden Hasan Nadir Derin ve Ankara Film Festivali Program Koordinatörü Ozan Gürbüz yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün evinizle, ailenizle ve yaşam alanınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Dinlenme ve rahatlama, sakinleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün kıtlık bilincine geçmekten kaçının. Maddi-manevi yaşamdan her türlü isteğinizde daha net olun. Öz eleştiride abartılara kaçarak özgüveninizi aşağı çekmeyin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün kariyer ve gelecek hedefleriniz ön planda olabilir. Kişisel gelişim konularıyla, kariyerinizle ilerleme planlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan iş ve konularınızı tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Alınganlıklara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, dostluklar ve kadınlar gündeminizde öne çıkabilir. Seyahat ve organizasyon planları yapabilirsiniz. Sıkıntı ve sorunlara odaklanarak negatif alanda kalmaya devam edebilirsiniz, dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassas dengeler hakim olabilir. Siz veya karşınızdaki insanlar daha hassas, alıngan olabilir; daha dürtüsel davranabilirler. Açık iletişim sayesinde uzlaşmaları sağlayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün hisleriniz ve sezgileriniz çok daha güçlü çalışacak. İçinizden gelen sese kulak verme zamanı. İnsanlar ve insanların gerçek niyetleriyle ilgili doğru okumalar yapabilirsiniz. Beden sağlığıyla daha fazla ilgilenebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz konulara daha fazla odaklanarak enerjinizi aşağıya çekebilirsiniz. Sorun ve eksiklik odaklı değil, çözüm ve gelişim odaklı olma zamanı. Riskli yatırımlara kayıplara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sevilme, değer görme isteğiniz artabilir. Onaylanma arzusu duyabilir, hak ve adalet konularına daha fazla önem verebilirsiniz. İlahi adalet arayışınız olabilir. Aşk ilişkilerinde duygusal destekler gerekli olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46