Seminerin Ortasında Telefon Çalınca…

Seminerin Ortasında Telefon Çalınca…

Doğan Hocamla bir Elâzığ seyahati planlamıştık. Sabah uçağına yetişmek için onu evden almaya gittim. Kapıda hazır bekliyordu. Yola çıktık. Yoğun sabah trafiğinde havaalanına vardık. O seyahatte uçaktan itibaren çok geniş zamanımız vardı. Kendi adıma çok sevinçliydim. Doğan Hocamın her sohbeti ufkumu genişleten bir seminerdi. O yolculukta bana “Elâzığ’da senin ilkokul öğretmeninle tanışmak isterim,” dedi. Ben de mutlu oldum. Bu vesileyle beni beş yıl okutan Tahsin Solmaz öğretmenimle görüşme imkânı bulacaktım. “Öğretmenin nasıl biriydi?” diye sordu. Uzun uzun anlattım. Merakı daha da arttı. Doğan Hocamın müthiş bir gözlem gücü, araştırma merakı vardı. Bunu, ailemle tanıştığında da hissetmiştim.
Uçaktan indik. Bizi Elâzığ yöneticimiz Sabri Turan karşıladı. Ona da seyahat boyunca Elâzığ kültürüyle ilgili sorular sordu. Akşam Fırat Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda seminer verecekti. O boşlukta Tahsin Hocama gitmek için aradık. Hocamın vefat ettiğini öğrendik ve birlikte üzüldük. Çocukluğumun geçtiği mahalleye gittik, beraber dostlarla sohbet ettik. İnanılmaz mutluydu. Hocamın çocukluk anılarımla ilgilenmesi benim için başka hiçbir duyguyla kıyaslanmayacak kadar değerliydi. Her soruda onun araştırmacı kişiliğini biraz daha yakından tanıyordum. Doyumsuz bir seyahatti benim için.
Akşam seminere geçtik. Salon doluydu. Yer bulamayanlar merdivenlere oturmuşlardı. Sohbete başlarken cep telefonlarını kapatma anonsu yapıldı ve seminer başladı. Bütün salonla bütünleşmişti, herkes pürdikkat dinliyordu. Birden yüksek tonda bir telefon sesi duyuldu. Salondakilerin ve Doğan Hocamın bakışları sesin geldiği yere yöneldi. Arka sıralarda oturan bir babanın telefonuydu çalan. Konuşmanın akışı bozulmuştu. Doğan Hocam telefonla ilgili ikaz yapıldığını hatırlattı. Ses tonu biraz sertti. İlk defa böyle sert bir ikazına şahit olmuştum. Sonra konuşmasına devam etti.
Beş on dakika sonra telefonu çalan baba, eşi ve çocuğuyla sessiz bir şekilde salondan çıktı. Onların çıkışını salonun kalabalığından ve arka sıralarda oturuyor olmalarından dolayı çoğu kişi fark etmedi. Doğan Hocam da görmemişti. Seminer bitti. Kitap imzalatmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Gecenin ilerleyen saatlerinde otele yöneldik. Arabada telefon konusu açıldı. Doğan Hocama o ailenin salondan bir süre sonra ayrıldığını söyleyince çok üzüldü.
“İkazım biraz sert oldu galiba İbrahimciğim. Tanıyor musun aileyi bir konuşsam,” dedi. Soruşturdum ama belirleyemedik. İstanbul’a dönünceye kadar birkaç kez üzüntüsünü dile getirdi bana.
Aradan birkaç ay geçmişti. Florya’da bir seminerdeydik. Seminerin ortasında Doğan Hocamın açık unuttuğu cep telefonu çaldı. Hemen cebinden çıkarıp susturdu. Özür diledi. Sonra bana dönüp tebessümle “Gördün mü İbrahimciğim, etme bulma dünyası,” dedi. Salona da olayı anlattı. Hep birlikte gülüştük. Hocamın o günkü olaydan ne kadar üzüntü duyduğuna ama bunu kendi üzerinden örnekleyerek hoşgörünün önemini vurgulayan bir hikâyeye dönüştürdüğüne şahit olmuştuk.
İyi ki Kitabından – İbrahim Taşel
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM