Taliban kurbanı komedyen Nazar Muhammed

Mizahçının suçu büyük: Güldürürken düşündürmek, otoriteye, yobaza, faşiste karşı çıkmak! Bu suçun cezası bazen ölüm olabiliyor, bazen hapis, bazen alevler!

Taliban kurbanı komedyen Nazar Muhammed

Otoriter rejimler gülen insanları sevmez, güldürenleri hiç sevmez! Bu otoriterin otoritesini tanımamak demek, senden korkmuyorum demek, hayata gülmek demek, fena alınırlar ciddiye alınmamaktan! Faşizm de sevmezdi, Hitler de kendisini tiye alıp Diktatör filmini çeken Şarlo’dan nefret etmişti. Stalin de, Kuzey Kore’li Kim de  Taliban da sevmiyor komedyeni. Ha ırka dayalı, ha sapkın dini inançlara dayalı otoriterlik, fark etmiyor. Kaşlar çatık, yüz kasılmış, bakışlar hain olacak. Gülmek ne demek? Hele kadının kahkahası, zinhar günah. Kadına gülmek haram. Kahkaha atması günah. Bizim mollalardan bile söyleyen olmadı mı, buna karşı ne kahkaha atmıştık o zaman. Şükür, laik ve demokrat bir ülkede yaşıyoruz ya, gülebiliriz? Güldün mü peşine takılan, üstüne alınan olsa da. Ama bir yandan güldürenleri yakmaya da kalkabiliriz: Aziz Nesin’i yakmak istediler, başaramadılar, kurtuldu! O kadar çok çekmişti ki hayatı boyunca, şiddete dayanıklıydı! İki ünlü komedyenin mahkeme kapısında içeri girerler belki diye son tostlarını yerken çekilmiş fotoğraflarını hiç unutmadık: Metin Akpınar ve Müjdat Gezen. Güldürürken düşündürmeyi amaçladıkları için kızdırmış, öfkesine muhatap olmuşlardı iktidarın!

TALİBAN’IN KURBANI

Adını hepimiz duymamıştık ama ülkesinde ünlüydü Nazar Muhammed olarak tanınan Haşa Cevan. Kandahar’daki evinden kaçırıldı, bir araca bindirildi, o araçta gittikleri sürece yanındaki insan müsveddeleri tarafından darp edildi. Gittikleri yerde ise bir ağaca bağlandı ve boğazı kesilerek infaz edildi! Tıpkı kurbanlık bir koyun gibi… Dünya bütün bu olup bitenleri bu insansıların çekip yayımladıkları videolarından öğrendi! Yoksa nereden bilecektik, Tanrı’nın unuttuğu, bu kan ve ateşle yanan ülkedeki bir garip komedyenin başına gelenleri? Taliban, kendisinden bir tık daha demokrat olan hükümet güçlerini yendi! Ülkeyi ele geçiriyor. Kaçan bizim sınıra yığılırken kaçamayanı ya kendileri gibi olmaya zorluyor, ya da öldürüyorlar şekilde gördüğünüz gibi. Önce videolarını yayımladıkları gibi gururla üstlendiler cinayeti. Her gün yüzlerce kişi öldürürken bir az, bir fazla ne fark eder? Eder; Nazar Muhammed, sanatçı, sevilen bir komedyen. Onu katletmek bütün dünyaya mesaj vermek, hem kalanları korkutmak, hem de fanatiklerini üzmek demek. Nedendir bilinmez vazgeçtiler sonra bu cinayeti üstlenmekten ve onun CIA ile işbirliği yapan ajan olduğunu ileri sürdüler? Sanatçıya dokunursan yanarsın, onu mu farkettiler, insansılar?

Nazar Muhammed namı, Haşa Cevan, bir halk sanatçısıydı. Biz pek tanımasak da ülkesinde seviliyordu. Son görüntüleri kimseyi güldüremedi, ama komedyenlerin hep yaptığı gibi düşündürdü ve kalanlara mücadele gücü verdi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak veya zihinsel olarak ikilemler arasında kalabilirsiniz. Yakınlarınızdan destek ve yardım görme arzusunda olabilir, aynı anda sevdiklerinize maddi veya manevi olarak yardım edebilirsiniz. Geleceğe yönelik bir kafa karışıklığınız olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konuların derinine inmek, araştırmak ve öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Kadınlarla ilişkilerinizde daha uyumlu bir hava hakim olabilir. Rutinlerinizin ve alışkanlıklarnızın dışına çıkabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evinizle, finansal meselelerinizle ilgilenebilirsiniz. Aile üyelerinizle duygusal destekler içinde olmak ruhen size iyi gelebilir. Duygusal dalgalanmalara öğle saatlerinde açık olurken, karamsarlık ve umutsuzluk haline dikkat edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Zihni ve bedeni rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeye çalışın. Araştırma, okuma ve öğrenme ön planda olabilir. İş bağlantılarıyla yolculuklar ortaya çıkabilir. Bir teklif alabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yaşamdan aldıklarınızı, verdiklerinizi sorgulayabilir ve ilişkilerinizde bir sorgulamaya girebilirsiniz. Özgüven ve öz değerinizi insanların size olan maddi-manevi fedakarlıkları üzerinden belirlemeyin. Kendinize daha şefkatli yaklaşın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlerken sevdiğiniz şeyleri yapmaya, sevdiklerinizden beslenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Gündüz saatlerinde daha ılımlı ve iyicil havalar hakim. Yaratıcı yönünüz öne çıkabilir. Spiritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Yarın ise burcunuzda Dolunay gerçekleşecek. İlişkilerinizde bir toparlanma ve iyileşme içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınız pozitif veya negatif fark etmeksizin daha yoğun yaşanacaktır. Geçmiş anılar, özlem uyanabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM